Zamknij

Wspólniczka Epsteina usłyszała wyrok za pedofilię. Żałuje, że go poznała

29.06.2022 06:27
Ghislaine Maxwell i Jeffrey Epstein
fot. Rex Features/East News

Ghislaine Maxwell, wieloletnia wspólniczka miliardera Jeffreya Epsteina, została we wtorek skazana przez sąd w Nowym Jorku na 20 lat więzienia. Zarzucano jej pomoc w masowym wykorzystywaniu seksualnym nieletnich kobiet. Maxwell stwierdziła w sądzie, że żałuje, że poznała Epsteina.

Maxwell chciała "wysłać niechybny sygnał, że te rodzaje przestępstw spotkają się z karą" - stwierdziła sędzia Alison Nathan podczas ogłaszania wyroku. Mimo to, wymiar kary - 20 lat więzienia i 750 tys. dol. grzywny - jest niższy od tego wnioskowanego przez prokuraturę, która domagała się od 30 do 55 lat. Obrona wnosiła o 5-letni wyrok.

Maxwell już w grudniu została uznana winną pięciu zarzutów, w tym handlu seksualnego nieletnimi, nakłanianiu nastolatek do podróży w celu udziału w nielegalnych aktach seksualnych oraz przewożenie nieletnich z zamiarem zaangażowania w przestępczą aktywność seksualną. Według prokuratorów była ona prawą ręką Epsteina i zajmowała się "rekrutacją" dziewczynek do wykorzystania, a także sama brała udział w molestowaniu. Proceder trwał wiele lat, a ofiarą pary miało paść ponad 100 dziewcząt.

Ghislaine Maxwell skazana na 20 lat więzienia

Pochodząca z Wielkiej Brytanii 60-letnia córka b. magnata medialnego Roberta Maxwella wyraziła skruchę z powodu swoich czynów i stwierdziła, że poznanie Epsteina jest tym, czego żałuje najbardziej w życiu. Dodała, że Epstein był "manipulatorskim, przebiegłym i kontrolującym ją człowiekiem". 

Prokuratorzy ustalili, że Maxwell i Epstein współdziałali w celu stworzenia planu nakłaniania młodych dziewcząt do seksualnych relacji z Epsteinem od 1994 do 2004 roku w Nowym Jorku, na Florydzie, w Nowym Meksyku i na Wyspach Dziewiczych USA. Cztery kobiety zeznały podczas procesu, że Epstein je molestował.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP

C