Zamknij

Gigantyczna góra lodowa oderwała się od Antarktydy. Jest 10 razy większa niż Warszawa

Redakcja
12.07.2017 20:45
Gigantyczna góra lodowa oderwała się od Antarktydy. Jest 10 razy większa niż Warszawa
fot. pexels.com

Gigantyczna góra lodowa oderwała się od Antarktydy. Jej powierzchnia to 5800 kilometrów kwadratowych, czyli więcej niż połowa województwa opolskiego. Teraz może stanowić zagrożenie dla kontenerowców pływających po południowym Atlantyku.

O oderwaniu się góry lodowej od Antarktydy poinformowali glacjolodzy z brytyjskiego Uniwersytetu Swansea, którzy już kilka miesięcy temu alarmowali, że może do tego dojść. Góra lodowa ma powierzchnię 5800 kilometrów kwadratowych, czyli mniej więcej tyle, ile powierzchnia Palestyny czy 10 stolic Polski.

Może zagrażać statkom

Ogromny fragment lodu to jedna z pięciu największych gór lodowych od czasu, gdy zaczęto dokonywać takich pomiarów. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Góra prawdopodobnie nie oddali się zbytnio od Antarktydy. Jeśli stanie się jednak inaczej, może zagrażać pływającym w tamtym rejonie kontenerowcom.

Sytuację uspokajała profesor Helen Ficker z Uniwersytetu w Kalifornii – Pęknięcia w lodzie są normalne, obserwujemy je dzięki satelitom. Większość glacjologów nie martwi się tym, co dzieje się na lodowcu Larsen C. – komentowała w BBC.

Jak do tej pory największą górą lodową była „B-15”, mierząca około 11 tys. kilometrów kwadratowych. W chwili powstania w 2000 roku miała 275 km długości i 40 km szerokości.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Wikipedia/ projectmidas.org /strz