Zamknij

Pół miliarda dolarów pomocy dla Jemenu. Pieniądze przekażą dwa państwa

Redakcja
20.11.2018 14:55
Pół miliarda dolarów pomocy dla Jemenu. Pieniądze przekażą dwa państwa
fot. M.Mohammed/Xinhua News/East News

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zobowiązały się przekazać pół miliarda dolarów na żywność dla Jemenu. Oba kraje przewodzą arabskiej koalicji w trwającym w Jemenie konflikcie zbrojnym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według ONZ żywności potrzebuje w tej chwili 18 milionów mieszkańców kraju, z czego 2/3 są „na krawędzi głodu”. Fundusze z Arabii Saudyjskiej i ZEA mają pomóc wyżywić około 12 milionów Jemeńczyków.

Zobacz także

Podwojenie pomocy dla Jemenu zapowiedziała też na początku listopada agencja ONZ – Światowy Program Żywnościowy. W tej chwili dociera z pomocą do 7-8 milionów ludzi w tym kraju.

Wcześniej dodatkowe 90 mln euro na pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Jemenie postanowiła przekazać Unia Europejska. Do tej pory (od 2015 r.) przeznaczyła na ten cel ponad 320 mln euro.

Do akcji pomocy dla Jemenu włączyła się też Polska Akcja Humanitarna.

Zobacz także

Trwający w Jemenie konflikt spowodował, że ok. 22 milionów ludzi (ponad 75% populacji kraju) pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a około 3,5 miliona zostało przesiedlonych.

Załamały się gospodarka i system finansowy kraju, w związku z czym ograniczony jest dostęp do żywności, lekarstw i paliwa.

Kraj dotknęła też epidemia cholery. Odnotowano blisko 1,2 miliona podejrzanych przypadków.

Wojna domowa w Jemenie

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy rebelianci obalili rządy prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w tym kraju rozpoczęła międzynarodowa koalicja arabska pod wodzą Saudyjczyków, która walczy z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran.

Koalicja oficjalnie walczy pod hasłem przywrócenia do władzy prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jest jednak oskarżana o dokonywanie licznych ataków przeciwko cywilom.

Zobacz także

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 roku prawie 10 tys. ofiar i wywołała „największy kryzys humanitarny na świecie”.