Zamknij

Sylwester z godziną policyjną i ograniczeniem wjazdu. Austria zaostrza restrykcje

23.12.2021 17:45

Godzina policyjna obowiązująca także w Sylwestra, surowsze zasady podczas spotkań i ograniczenia wjazdu dla czterech krajów to nowe ograniczenia, jakie wprowadzono w Austrii. - Wiemy, że Omikron działa szybko. Dlatego staramy się działać równie szybko - powiedziała szefowa GECKO Katharina Reich.

godzina policyjna w sylwestra
fot. AP /Associated Press /East News

Godzina policyjna będzie obowiązywać w Sylwestra w Austrii - poinformowały władze. Po zakończeniu ogólnokrajowego lockdownu w połowie grudnia rząd początkowo zapowiedział złagodzenie restrykcji (m.in. zniesienie godziny policyjnej w Sylwestra), jednak to już nieaktualne – informuje portal Nachrichten.

- Wiemy, że Omikron działa szybko. Dlatego staramy się działać równie szybko — zapowiedziała szefowa GECKO Katharina Reich, informując o zaplanowanych działaniach, mających na celu spowolnienie rozprzestrzenianie się wirusa.

Godzina policyjna w Sylwestra w Austrii. Zaostrzenie obostrzeń

Obowiązująca obecnie godzina zamknięcia lokali gastronomicznych zostanie przesunięta od 27 grudnia z godz. 23 na 22. Dotyczyć to będzie także nocy sylwestrowej. - Nie czas na świętowanie – skomentowała Reich, dodając, że ewentualne spotkania powinny odbywać się "małych grupach, z udziałem osób przetestowanych, najlepiej na zewnątrz".

Pomimo niezadowolenia branży turystycznej, od 25 grudnia utrudniony będzie wjazd osób z kilku krajów o wysokiej zachorowalności na COVID-19 (aktualnie do grupy tej należy Wielka Brytania, Holandia, Dania i Norwegia). Przyjeżdżający z tych krajów będą objęci obowiązkową kwarantanną, z wyłączeniem osób zaszczepionych 3 dawkami i posiadającymi negatywny wynik testu PCR. Nie obejmuje to dzieci.

Kraje związkowe nastawiają się tymczasem na zapewnienie wystarczającej liczby szczepień i testów w okresie świątecznym z uwagi na wprowadzenie od lutego 2022 r. powszechnego obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

- Obłożenie oddziałów intensywnej terapii jest nadal bardzo wysokie. Trudno powiedzieć, czy kolejny lockdown będzie potrzebny, nie można tego wykluczyć – skomentował gubernator Górnej Austrii Thomas Stelzer.

loader

RadioZET.pl/ Marzena Szulc (PAP)