Zamknij

Google walczy z zarzutami o dyskryminację kobiet. Trzy byłe pracownice wnoszą pozew

Redakcja
15.09.2017 09:14
Google walczy z zarzutami o dyskryminację kobiet. Trzy byłe pracownice wnoszą pozew
fot. Flickr

Trzy byłe pracownice firmy Google wniosły pozew o systemowe dyskryminowanie kobiet. Gigant branży internetowej broni się i zaprzecza. 

Google zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby firma była wspaniałym miejscem pracy. 

Kobiety zarzucają firmie rozwarstwienie płac. Pensje kobiet mają być zdecydowanie niższe od wynagrodzeń mężczyzn. Nie jest to subtelna różnica. Dochodzi do nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów rocznie. Byłe pracownice podkreślają, że dzieje się tak, mimo że mają takie samo wykształcenie jak ich koledzy z pracy. 

Przypominają też, że szanse kobiet na awans są o wiele mniejsze niż szanse mężczyzn. Pozew wniosły trzy byłe pracownice, ale kilkadziesiąt innych sygnalizowało podobne problemy. Google zaprzecza, jakoby firma miała źle traktować kobiety.

To jednak nie pierwszy sygnał, że w korporacji nie dzieje się dobrze. Amerykański Departament Pracy podczas kontroli również dopatrzył się dyskryminacji.

Na sygnale do pijaków. Czy tam musi być? Wypowiedz się z Mam Zdanie. 

W sierpniu Google zwolnił z hukiem jednego z inżynierów. Powodem był dokument, który miał być wewnętrzną notatką, a jednak wyciekł z firmy. Mężczyzna napisał w nim: "Nie jestem seksistą, ale kobiety nie nadają się do pracy w IT i do zarządzania ludźmi".

RadioZET.pl/DW, KM