Zamknij

Gorąca debata w episkopacie. Tematy przewodnie: in vitro i aborcja

Redakcja
08.09.2017 13:06
Gorąca debata w episkopacie. Tematy przewodnie: in vitro i aborcja
fot. Archiwum Radia ZET

Zapłodnienie in vitro i aborcja to wielkie zło moralne - powiedział konsultor Papieskiej Rady ds. Zdrowia o. prof. Maurizio Faggioni podczas piątkowej prezentacji Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia w siedzibie episkopatu.

Zdaniem uczestników prezentacji w siedzibie episkopatu dokument, nad którym debatowali duchowni, jest "moralnym drogowskazem dla pracowników służby zdrowia". – Fundamentem tej refleksji jest przede wszystkim wartość i nienaruszalność życia od początku i wartość i godność ludzkiej prokreacji i narodzin – tłumaczył Faggioni.

Duchowni o medycynie

Z Karty jasno wynika, że zapłodnienie in vitro jest niemoralne. Zdaniem duchownych, nie można odseparować aktu prokreacji od aktu seksualnego i małżeństwa. – Jeśli chodzi o zapłodnienie in vitro zapisy Karty analizują kwestię mrożenia embrionów – wiele z nich zostaje opuszczonych i ktoś mógłby chcieć używać ich w sposób nieodpowiedni np. do eksperymentów. Nie można zapominać, że są to osoby ludzkie i trzeba je traktować z szacunkiem – komentował włoski duchowny.

"Zło moralne"

Karta Pracowników Służby Zdrowia wiele uwagi poświęca również aborcji. – Dokonanie aborcji w sposób zamierzony jest zawsze wielkim złem moralnym. Możemy dyskutować na temat trudnych sytuacji, które prowadzą do aborcji. Ale zakaz zabijania niewinnego życia trzeba stwierdzić z mocą – mówił o. Faggioni.

Jak pisała w 2015 r. "Gazeta Wyborcza", w ciągu dwóch lat z rządowego programu zapłodnienia in vitro skorzystały 20 462 pary. Urodziło się co najmniej 2287 dzieci.

Projekt ustawy liberalizującej w/w kwestie:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Wyborcza/strz