Zamknij

Gorąco na linii Putin-Tokajew. Ostro odpowiedział Kremlowi

20.06.2022 10:20
Gorąco na linii Putin-Tokajew. Ostro odpowiedział Kremlowi
fot. OLGA MALTSEVA/AFP/East News/DMITRY LOVETSKY/AFP/East News

Rosja ograniczyła transport ropy z Kazachstanu przez port w Noworosyjsku. To główna trasa transportu kazachskiej ropy do Europy. Kazachstan w odpowiedzi blokuje transport rosyjskiego węgla.

Stało się to po ostrej wypowiedzi prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (SPIEF), gdzie wystąpił razem z Władimirem Putinem. 17 czerwca Kasym-Żomart Tokajew powiedział, że Kazachstan nie dopuszcza możliwości uznania Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Według mediów prezydent Kazachstanu odmówił również przyjęcia rosyjskiego orderu Aleksandra Newskiego, który miał zostać odznaczony podczas SPIEF.

Rosja blokuje eksport ropy

Oficjalnym powodem ograniczenia wysyłek kazachskiej ropy są torpedy i miny z czasów II wojny światowej znalezione na  wodach w pobliżu terminalu naftowego w porcie w Noworosyjsku. W tym rosyjskim mieście kończy się rurociąg Tengiz–Noworosyjsk. Jest to główny szlak eksportu kazachskiej ropy między innymi na rynek europejski.

Prace rozminowujące, według władz rosyjskich, mogą potrwać do końca miesiąca, a start ich zaplanowano na 20 czerwca. Po tych obwieszczeniach Kazachstan zawiesił tranzyt rosyjskiego węgla. Tym samym Nur-Sułtan zablokował na swoim terenie 1700 wagonów z rosyjskim węglem.

RadioZET.pl/UNIAN

C