Zamknij
powódź
8 Zobacz galerię
fot. AP/Associated Press/East News

Powodzie nawiedziły Grecję. Ulewne deszcze spowodowały podtopienia w Atenach. Do ewakuacji zmuszeni zostali mieszkańcy wyspy Eubea. Ratownicy użyli śmigłowców, aby zabrać ludzi uwięzionych na dachach domów na wyspie Korfu.

Powodzie szaleją w Grecji. Kataklizm nawiedził te same regiony kraju, które jeszcze kilka tygodni temu walczyły z pożarami. - Nie ma wątpliwości, że stoimy w obliczu niebezpiecznego zjawiska pogodowego - powiedział grecki minister ds. obrony cywilnej i zmian klimatu Christos Stylianides.

Ulewne  deszcze zalały domy i drogi w  Atenach i innych częściach południowej Grecji, powodując zakłócenia w ruchu. Według władz straż pożarna otrzymała w stolicy ponad 300 wezwań do wypompowania wody z zalanych domów. Dziesiątki pojazdów utknęło na zalanych drogach, zmuszając ludzi do porzucenia ich i brodzenia w wodzie. Zakłócone zostały również usługi transportu publicznego. Lotnisko w Atenach działa normalnie.

W piątek w stolicy Grecji zamknięto szkoły, nie działają usługi publiczne. Pracownikom sektora prywatnego zalecono pracę z domu.

Powodzie nawiedziły Grecję. Zalane drogi, zamknięte szkoły. Jedna osoba zginęła

Jak podaje Reuters, co najmniej jeden mężczyzna zginął, gdy jego samochód został porwany przez nurt powodziowy. 69-letni rolnik zaginął w czwartek, kiedy udał się w kierunku wyspy Eubea, leżącej około 130 kilometrów na północ od Aten, by ochronić swoje stada - przekazał funkcjonariusz straży pożarnej. Ekipy ratownicze znalazły jego ciało na dnie rzeki.

Na wyspie Eubea ewakuowano ludność. Kilkadziesiąt osób przetransportowano z podtopionych domów na północy wyspy do krewnych lub do hoteli wynajętych przez miejscowe władze. Pożary lasów w północnej części Eubei, sprawiły, że obszar ten stał się bardziej podatny na gwałtowne powodzie.

Wzbierająca fala powodzi zalała domy w zachodniej części wyspy Korfu. Utonęło wiele zwierząt hodowlanych, a osuwiska zablokowały drogi. Ratownicy użyli śmigłowców, aby zabrać uwięzione na dachach domów osoby z zalanych terenów.

Według meteorologów pogoda ma się poprawić w Grecji w sobotę.

RadioZET.pl/Reuters/Washingtonpost.com/PAP