Zamknij
Trzęsienie ziemi na Krecie
10 Zobacz galerię
fot. COSTAS METAXAKIS/AFP/East News

Kolejne trzęsienie ziemi zarejestrowano we wtorek o poranku na wyspie Kreta. Wstrząs wtórny o magnitudzie 5,3 w skali Richtera pojawił się dzień po silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło największą grecką wyspę na Morzu Śródziemnym.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 było odczuwalne na całej greckiej wyspie Kreta. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w głębi lądu, 23 kilometry na południowy zachód od miasta Heraklion. ''To 42. odczuwalne trzęsienie ziemi na Krecie w Grecji w ciągu ostatnich 24 godzin'' - przekazały greckie media. 

Trzęsienie ziemi na Krecie. Jedna osoba nie żyje

W silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6, które nawiedziło w poniedziałek rano grecką Kretę, zginął robotnik pracujący przy renowacji cerkwi w okolicach miejscowości Arkalochori. Drugi pracujący przy renowacji świątyni mężczyzna został wyciągnięty z gruzów przez ratowników, nie odniósł poważnych ran - poinformowała grecka agencja prasowa AMNA.

Oprócz jednej ofiary śmiertelnej, hospitalizowano 11 rannych, większość z nich ze złamaniami - przekazał agencji AFP przedstawiciel lokalnego pogotowia ratunkowego.

Podczas trzęsienia wiele osób wybiegło na ulice. W dotkniętym katastrofą rejonie ewakuowano szkoły. Lokalne władze poinformowały o znacznych uszkodzeniach budynków i systemu wodociągowego. Najbardziej ucierpiały okolice Arkalochori. Według mediów, częściowo zniszczone mogą być setki domów. Do pomocy w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi zmobilizowano lokalną obronę cywilną i służby ratunkowe.

Na Kretę skierowano też z Grecji kontynentalnej oddział straży pożarnej wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczy i psy tropiące. Ratownicy uratowali jednego mężczyznę, który nie mógł się wydostać ze swojego zniszczonego przez wstrząsy domu. Jak donosi CNN, kilka osób została uwięziona w aptece, ale udało im się wydostać.

RadioZET.pl/greekcitytimes.com/PAP