Zamknij

Kolejny wypadek łodzi z migrantami. Nie żyje 16 osób, w tym dziecko

25.12.2021 10:08
Grecja
fot. AFP Photo/Aris Messinis/East News (zdjęcie poglądowe z 2015 roku)

Do 16 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zatonięcia w piątek łodzi z około 80 migrantami na pokładzie w pobliżu wyspy Paros na Morzu Egejskim - poinformowała w sobotę rano grecka straż przybrzeżna. Do późnych godzin wieczornych uratowano 63 rozbitków.

Jak podaje Ateńska Agencja Prasowa, łódź wywróciła się przed zatonięciem. Wśród ofiar śmiertelnych, których ciała wyłowiono w nocy, są trzy kobiety i dziecko. To już trzecia katastrofa morska z udziałem migrantów na greckich wodach w ostatnich dniach.

11 osób zginęło w czwartek, gdy w pobliżu Antykithiry zatonęła łódź z ponad setką migrantów. Uratowano 90 rozbitków, którym udało się dotrzeć do niewielkiej, bezludnej wyspy. W tej grupie było 27 dzieci.

Grecja. Kolejny wypadek łodzi z migrantami, nie żyje 16 osób

Z kolei w środę co najmniej trzy osoby zginęły, gdy ponton z migrantami zatonął u wybrzeża wyspy Folegandros na Morzu Egejskim. 13 osób uratowano, los kilkunastu jest nieznany - poinformowały greckie władze.

Przez Grecję przebiega jeden ze szlaków migracyjnych do zachodniej części Unii Europejskiej najczęściej wybieranych przez osoby uciekające od wojen i ubóstwa z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Większość z nich próbuje przedostać się na pontonach z tureckiego wybrzeża na greckie Wyspy Egejskie. Jak zaznaczają agencje, aktywność grup przestępczych parających się przemycaniem ludzi do UE za pieniądze nasiliła się w ostatnim czasie.

RadioZET.pl/PAP

C