Zamknij

Grecja. Silne trzęsienie ziemi na Krecie. "Ze ścian spadały obrazy i tłukło się szkło"

27.09.2021 09:19
trzęsienie ziemi na Krecie
fot. AP/Associated Press/East News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 st. nawiedziło grecką Kretę - poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Epicentrum wstrząsów znajdowało się w głębi lądu, 20 km na południe od Heraklionu.

Trzęsienie ziemi na greckiej wyspie Kreta było odczuwane w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od jego centrum - wynika z relacji świadków zdarzenia zamieszczonych na stronie internetowej EMSC. Odnotowano również liczne wstrząsy wtórne o mniejszej sile. 

Trzęsienie ziemi na Krecie. Jedna ofiara śmiertelna 

Mieszkańcy Krety informują, że wstrząsy trwały kilkanaście sekund. W domach ze ścian spadały obrazy i tłukło się szkło. Niektórzy ludzie wybiegli na ulice, a pojedyncze budynki zostały nieznacznie uszkodzone. W Heraklionie ewakuowano jedną ze szkół. 

W wyniku trzęsienia ziemi na Krecie zginął mężczyzna, gdy zawaliła się kopuła remontowanej świątyni w miejscowości Arkalochori - poinformowała grecka policja. Dziewięć osób zostało lekko rannych, uszkodzonych jest wiele budynków - przekazały lokalne władze.

''Było to największe i najstraszniejsze trzęsienie ziemi, jakiego kiedykolwiek doświadczyłem'' - napisał jeden z użytkowników Twittera. 

- Pojawiają się informacje o zniszczeniach kolejnych budynków - zaznaczył rzecznik greckiej obrony cywilnej Spiros Georgiou. - Nie spodziewaliśmy się tego trzęsienia ziemi, obecnie wstrząsy wtórne mają magnitudę 4,5 - powiedział greckiej agencji ANA sejsmolog Efthymis Lekkas. 

RadioZET.pl/PAP