Zamknij
Grecja
fot. Twitter/EMSC (screen)

We wtorkowy poranek w greckiej miejscowości Faliraki wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 st. w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne w całym Izraelu, w Turcji, na Cyprze, a nawet w Egipcie, Palestynie i Libanie. 

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 st. w skali Richtera wystąpiło we wtorek w miejscowości Faliraki w północno-wschodniej części wyspy Rodos. Państwowa grecka telewizja podała, że wstrząsy dotarły m.in. na Kretę i Santorini, były też odczuwalne w czterech innych państwach - Izraelu, Turcji, Egipcie oraz na Cyprze. To kolejne takie zdarzenie w tym miesiącu (o czym piszemy w dalszej części tekstu). 

Epicentrum znajdowało się na głębokości 58 km, około 127 kilometrów na północny-wschód od wyspy Karpathos, położonej pomiędzy Kretą a Rodos - poinformował grecki Instytut Geodynamiki.

Grecja. Trzęsienie ziemi w Faliraki. Wstrząsy odczuwalne w kilku krajach

Egipskie władze poinformowały, że wstrząsy odnotowano również w Kairze i w okolicach stolicy, a ich siła „przekraczała 6 stopni”. "Trzęsienie było odczuwane w całym Izraelu" – przekazał z kolei departament sejsmologii izraelskiego Ministerstwa Energii.

Trzęsienie objęło swoim zasięgiem także Cypr i Turcję. Turecka Dyrekcja ds. Zarządzania Katastrofami i Kryzysami poinformowała, że "o godz. 8.32 podmorskie trzęsienie o magnitudzie początkowej 6,0 st. nawiedziło region położony 189 km od kurortu Kas w prowincji Antalya. Poniższa mapa pokazuje zresztą skale oddziaływania żywiołu:

Napływają także relacje świadków, udostępniane m.in. poprzez media społecznościowe. Na jednym z nagrać widać np.wnętrze supermarketu na wyspie Karpathos, gdzie poruszają się sklepowe półki, z których wypadają towary:

Na tym filmiku widać natomiast trzęsące się regały z książki oraz lampy na suficie:

Dotychczas brak informacji - w komunikatach służb bądź w mediach - na temat ofiar bądź zniszczeń. Przypomnijmy jednak, że to kolejne w ostatnim czasie trzęsienie ziemi w Grecji. Pod koniec września oraz przed tygodniem ziemia dwukrotnie zadrżała na Krecie. Za pierwszym razem śmierć poniosła jedna osoba. Z kolei za drugim wstrząsy również odczuwane były w Turcji i Egipcie. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter