Zamknij

Góra lodowa o pow. 110 m kw. oderwała się od lodowca na Grenlandii

14.09.2020 15:17

Grenlandia: góra lodowa o powierzchni około 110 kilometrów kwadratowych oderwała się od lodowca szelfowego Nioghalvfjerdsfjorden.

Grendlandia
fot. East News

BBC opublikowało zdjęcia satelitarne, na których widać, że po oderwania góra lodowca rozerwała się na mniejsze kawałki.

Grenlandia: oderwanie góry lodowej z lodowca Nioghalvfjerdsfjorden

Jak przekazała dr Jenny Turton z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze w rozmowie z BBC, w ciągu ostatnich 40 lat temperatura na Grenlandii wzrosła o około 3 stopnie Celsjusza. W tym regionie w latach 2019-2020 odnotowano rekordowo wysokie temperatury. Lodowiec szelfowy Nioghalvfjerdsfjorden zlokalizowany w północno-wschodniej Grenlandii ma powierzchnię około 1600 kilometrów kwadratowych. Oderwała się od niego bryła o powierzchni około 110 kilometrów kwadratowych nazwana Saple. Według obliczeń Rzeczpospolitej jest ona wielkości polskiego Radomia.

Zobacz także

Lodowiec Nioghalvfjerdsfjorden jest największym istniejącym arktycznym lodowcem szelfowym po tym, jak w latach 2010-2012 doszło do zmniejszenia powierzchni lodowca Petermanna w północno-zachodniej Grenlandii — przekazał prof. Jason Box z instytutu geologicznego Danii i Grenlandii cytowany przez BBC. Zdaniem tego naukowca, jeśli klimat nadal będzie się ocieplał, w regionie lodowca Nioghalvfjerdsfjorden prawdopodobnie dojdzie do deglacjacji, czyli stopniowego zaniku lub zmniejszeniu powierzchni lodowca i odsłanianiu się zlodowaconego terenu.

loader

RadioZET.pl/BBC/Rzeczpolita