Zamknij

Góra lodowa o pow. 110 m kw. oderwała się od lodowca na Grenlandii

14.09.2020 15:17
Grendlandia
fot. East News

Grenlandia: góra lodowa o powierzchni około 110 kilometrów kwadratowych oderwała się od lodowca szelfowego Nioghalvfjerdsfjorden.

BBC opublikowało zdjęcia satelitarne, na których widać, że po oderwania góra lodowca rozerwała się na mniejsze kawałki.

Grenlandia: oderwanie góry lodowej z lodowca Nioghalvfjerdsfjorden

Jak przekazała dr Jenny Turton z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze w rozmowie z BBC, w ciągu ostatnich 40 lat temperatura na Grenlandii wzrosła o około 3 stopnie Celsjusza. W tym regionie w latach 2019-2020 odnotowano rekordowo wysokie temperatury. Lodowiec szelfowy Nioghalvfjerdsfjorden zlokalizowany w północno-wschodniej Grenlandii ma powierzchnię około 1600 kilometrów kwadratowych. Oderwała się od niego bryła o powierzchni około 110 kilometrów kwadratowych nazwana Saple. Według obliczeń Rzeczpospolitej jest ona wielkości polskiego Radomia.

Zobacz także

Lodowiec Nioghalvfjerdsfjorden jest największym istniejącym arktycznym lodowcem szelfowym po tym, jak w latach 2010-2012 doszło do zmniejszenia powierzchni lodowca Petermanna w północno-zachodniej Grenlandii — przekazał prof. Jason Box z instytutu geologicznego Danii i Grenlandii cytowany przez BBC. Zdaniem tego naukowca, jeśli klimat nadal będzie się ocieplał, w regionie lodowca Nioghalvfjerdsfjorden prawdopodobnie dojdzie do deglacjacji, czyli stopniowego zaniku lub zmniejszeniu powierzchni lodowca i odsłanianiu się zlodowaconego terenu.

RadioZET.pl/BBC/Rzeczpolita