Zamknij

Greta Thunberg do polityków: "Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo"

23.09.2019 23:04
Greta Thunberg
fot. Twitter.com/CNN

Greta Thunberg rozpoczęła Szczyt Klimatyczny ONZ od mocnej tyrady wymierzonej w kierunku światowych przywódców. W swoim wystąpieniu 16-latka oskarżyła ich, że przez lata zaniedbywali ochronę naszej planety i dbanie o środowisko.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szczyt klimatyczny w Nowym Jorku odbywa się w przeddzień rozpoczęcia debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wezmą w nim udział przywódcy około 60 krajów. 

W poniedziałek na forum klimatycznym wystąpiła też młodziutka szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która powiedziała światowym przywódcom: "Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo".

Oszukaliście nas! Młodzi ludzie zaczynają rozumieć waszą zdradę. Oczy przyszłych generacji są skierowane na Was i jeśli zawiedziecie nas, nigdy wam tego nie wybaczymy

Greta Thunberg

Plan ochrony Amazonii

Podczas prezentacji projektu ochrony Amazonii słynny aktor Harrison Ford, w imieniu organizacji pozarządowej Conservation International zapowiedział, że przekaże ona na rzecz inicjatywy Macrona, Pinery i Duque 20 mln dol.

W prezentacji wzięło udział wielu szefów państw i rządów w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Norwegii Erna Solberg i prezydent Bolivii Evo Morales.

Pałac Elizejski poinformował, że prócz 100 mln dol. jakie francuski rząd przeznaczył na walkę o ocalenie Amazonii, "wielcy międzynarodowi donatorzy" obiecali wyasygnować na ten cel 500 mln dol. Głos zabrał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który apelował o ochronę Amazonii i innych lasów tropikalnych.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom i ku zaskoczeniu zebranych na szczycie przywódców pokazał się na nim prezydent Donald Trump, któremu towarzyszył wiceprezydent Mike Pence. - Bardzo wierzę w czyste powietrze, czystą wodę i wszystkie kraje powinny się porozumieć, by to osiągnąć - powiedział Trump, a jego wystąpienie wywołało wśród dziennikarzy spekulacje, że być może Biały Dom zmieni kurs polityczny w odniesieniu do polityki klimatycznej.

Trump, który wycofał USA z paryskiego porozumienia klimatycznego, wysłuchał wystąpienia premiera Indii Narendry Modiego i oklaskiwał jego wezwanie do podjęcia na całym świecie natychmiastowych kroków mających na celu zapobieżenie katastrofie klimatycznej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP