Zamknij

Grozi nam nawrót pandemii? WHO: zbyt mało wykonanych szczepień w Europie

PAP
10.06.2021 23:10
Szczepienia
fot. Jacob King/AFP/East News

Liczba wykonanych szczepień przeciw Covid-19 w Europie nie wystarczy, by zapobiec nawrotowi pandemii - ocenił w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Zaapelował o kierowanie się zdrowym rozsądkiem podczas podróży.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO) na Europę Hans Kluge wystąpił w czwartek na specjalnej konferencji prasowej. Jego zdaniem, aktualny poziom wyszczepienia populacji w Europie nie broni naszego kontynentu przed potencjalnym nawrotem  koronawirusa i jego kolejnymi falami, np. jesienią. 

WHO: poziom wyszczepienia w Europie nie chroni przed nawrotem pandemii

- Państwa powinny wyciągnąć wnioski z nawrotu fali zakażeń po zeszłorocznym sezonie letnim, mimo realizowanych obecnie programów szczepień. Dotychczas tylko 30 proc. mieszkańców Europy zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw Covid-19, co nie wystarczy, by zapobiec kolejnej fali zakażeń koronawirusem - wskazał Kluge.

- Jeżeli zdecydujecie się na podróże, podróżujcie rozważnie. Bądźcie świadomi ryzyka [...] - apelował. Jak dodał, "wraz ze wzrostem liczby spotkań towarzyskich, wzmożoną mobilnością ludzi, organizacją dużych festiwali i wydarzeń sportowych w nadchodzących dniach i tygodniach Biuro Regionalne WHO dla Europy apeluje o rozwagę".

W ostatnich miesiącach liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zgonów i hospitalizacji spadła, co pociągnęło za sobą łagodzenie obostrzeń w 36 z 53 państw kontynentu. Dyrektor regionalny WHO mówił również o "wysokiej transmisyjności" tzw. wariantu indyjskiego koronawirusa, który jest obecny w Europie.

RadioZET.pl/PAP