Zamknij

Gwatemala przeniosła ambasadę w Izraelu do Jerozolimy

Redakcja
16.05.2018 14:01
Gwatemala przeniosła ambasadę w Izraelu do Jerozolimy
fot. PAP/EPA

Zgodnie z zapowiedzią Gwatemala przeniosła w środę swą ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Stało się to w dwa dni po takich samych przenosinach ambasady USA. Amerykański prezydent Donald Trump zapowiadał ten krok w grudniu ubiegłego roku.

W otwarciu w Jerozolimie ambasady Gwatemali uczestniczyli prezydent tego kraju Jimmy Morales Cabrera i premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Zobacz także

Szef rządu izraelskiego powiedział, że Gwatemala poszła w ślady USA i tym razem, i przypomniał, że była też drugim po USA krajem, który przed 70 laty uznał Izrael. - Zawsze jesteście wśród pierwszych - zaznaczył Netanjahu, dodając, że i wówczas i teraz Gwatemala "jest przyjacielem" Izraela.

Zobacz także

Przeniesienie ambasady do Jerozolimy zapowiedział też Paragwaj.

Zamieszki w Strefie Gazy

Ambasada USA w Jerozolimie została uroczyście otwarta w poniedziałek. Podczas protestów przeciw tej decyzji w starciach z izraelskimi żołnierzami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem zginęło ponad 60 Palestyńczyków, a blisko 2800 zostało rannych.

Zobacz także

Pacyfikacja ludności palestyńskiej przez wojsko izraelskie wywołała protesty społeczności międzynarodowej. W związku z sytuacją w Strefie Gazy w piątek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Praw Człowieka ONZ.

RadioZET.pl/PAP/KM