Zamknij

Chińczycy zostali największym udziałowcem Deutsche Bank

Redakcja
04.05.2017 17:43
Chińczycy zostali największym udziałowcem Deutsche Bank
fot. EastNews

Największym udziałowcem Deutsche Banku stał się chiński konglomerat HNA Group – podała Agencja Reutera. Zakup niemieckich akcji przez chińskiego giganta ma zwiększyć zaufanie do Deutsche Banku.

Chiński konglomerat kupił akcje Deutsche Bank, po czym stał się jego największym udziałowcem. Obecnie Chińczycy mają pakiet 9,92 proc. akcji wartych około 3,6 mld euro.

Kryzys w Deutsche Bank

W ostatnim czasie Deutsche Bank był w tarapatach, ponieważ zbyt duże środki finansowe zaangażował w instrumenty pochodne. – Gigantyczne sankcje prawne, w tym sprzedaż toksycznych długów hipotecznych w USA, naruszyły podstawy działania DB, a nawet skłoniły do spekulacji w ubiegłym roku, że bank będzie potrzebował ratunku od rządu – podaje serwis Money.pl.

Chiński potentat

Założycielem HNA Group jest buddyjski nauczyciel Chen Feng. Holding zaczynał otwierając linie lotnicze Hainan Airlines za pieniądze chińskiego rządu. W kolejnych latach linie zostały przez HNA Group przejęte na fali restrukturyzacji.

Deutsche Bank to trzeci bank w Europie pod względem wartości aktywów. Według danych na koniec 2016 roku, wyprzedzają go tylko holenderski HSBC i francuski BNP Paribas.

RadioZET.pl/Money.pl/Bankier.pl/strz