Zamknij

"Rzeźnik Bałkanów" skazany! Dożywocie dla Ratko Mladicia

Redakcja
22.11.2017 12:13
Mladić
fot. PAP/EPA

Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić skazany na dożywocie. - Znacznie przyczynił się do popełnienia zbrodni wojennych w Sarajewie i osobiście wydawał rozkazy w sprawie ostrzału tego miasta - uznał w środę ONZ-owski trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze.

Trybunał uznał go za winnego 10 spośród 11 zarzutów. Wyrok został ogłoszony ponad 20 lat po wojnie w Bośni i Hercegowinie (1992-95), w której zginęło ponad 100 tys. ludzi, a 2,2 mln musiało opuścić swoje domy.

Według trybunału Mladić znacznie przyczynił się też do ludobójstwa i popełnienia zbrodni wojennych w Srebrenicy, gdzie oddziały Serbów bośniackich w 1995 roku wymordowały ok. 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

Mladić z powodu swego nieodpowiedniego zachowania został usunięty z sali rozpraw, gdzie odczytywany był wyrok w jego sprawie. Były dowódca wstał i rozzłoszczony zaczął krzyczeć na sędziów i oskarżać ich o kłamstwa. - Oni kłamią, wy kłamiecie. Źle się czuję - mówił.

Wcześniej obrona próbowała opóźnić ogłoszenie historycznego werdyktu. Sędziowie zgodzili się na pięciominutową przerwę, która ostatecznie przedłużyła się do godziny. W tym czasie byłemu dowódcy zmierzono ciśnienie. Sędziowie odrzucili jednak wniosek obrony o wstrzymanie rozprawy z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego Mladicia.

RadioZET.pl/PAP/MP