Zamknij
Haiti
  • mid-epa09415662
  • mid-epa09416605
  • mid-epa09418126
  • 12 Zobacz
fot. AP/Associated Press/East News, HANDOUT/AFP/East News

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na Haiti wzrosła do blisko 2 tysięcy. Tysiące domów uszkodzonych przez żywioł grozi zawaleniem. Sytuację pogarsza dodatkowo tropikalny cyklon Grace.

Cyklon Grace szczególnie mocno dał się odczuć w południowo zachodnich rejonach Haiti, czyli tych, które najbardziej ucierpiały w rezultacie trzęsienia ziemi z ubiegłej soboty. Amerykańskie Centrum ds. Huraganów w Miami ostrzegło, że w niektórych rejonach może spaść nawet 38 cm deszczu, co wystarczy do powstania tzw. błyskawicznych powodzi. Nieustający deszcz pada w najbardziej zniszczonym przez wstrząsy mieście Les Cayes oraz w stolicy Port-au-Prince.

Cyklon Grace nawiedził Haiti. Trzęsienie ziemi uszkodziło tysiące domów 

Ekipy ratowników wciąż przeszukują zrujnowane domy. Niektóre z nich mogą zawalić się nawet pod ciężarem ulewy. Miejscowe szpitale są przepełnione rannymi. Wiele osób, które w wyniku trzęsienia ziemi straciły dach nad głową, oczekuje na pomoc na ulicy, nie mając się gdzie schronić. Na Haiti nie ustają wciąż tzw. wstrząsy wtórne po głównym trzęsieniu o magnitudzie 7,2 stopni. 

Jak informuje Associated Press, wielu mieszkańców najuboższego państwa na Półkuli Zachodniej nie wytrzymuje już pasma spadających na nich klęsk. Jeszcze przed trzęsieniem ziemi Haitańczycy zmagali się z pandemią koronawirusa, zalewem aktów przemocy i przestępczości zorganizowanej oraz coraz dotkliwszą biedą.

Sytuację pogarsza pogłębiający się kryzys polityczny po zabójstwie 7 lipca prezydenta Jovenela Moise. Ludzie coraz ostrzej krytykują rząd i premiera Ariela Henry'ego za brak jakiejkolwiek pomocy. Wielu błąka się po ulicach szukając jakiegokolwiek schronienia.

- Mój dom został zniszczony, nie mam gdzie spać, ani gdzie się schronić przed deszczem. Potrzebuję plastikowej plandeki, aby zrobić mały, suchy szałas, ale państwo nic nie pomaga - cytuje agencja AFP słowa 28-letniego mieszkańca Les Cayes. UNICEF ocenia, że w trudniej sytuacji znajduje się ok 1,2 mln mieszkańców Haiti, w tym 540 tys. dzieci. 

RadioZET.pl/PAP