Zamknij
Haiti. Bilans ofiar trzęsienia ziemi wzrósł do 1,3 tys.
  • 2423546575675
  • 5777774534266666
  • 88884535367888
  • 8 Zobacz
fot. PAP/EPA/Ralph Tedy Erol

Już blisko 1,3 tysiąca ofiar pochłonęło trzęsienie ziemi, które wstrząsnęło Haiti – wynika z nowych danych Służby Ochrony Cywilnej tego państwa. Liczba rannych przekroczyła 5 700. Kraj boryka się nie tylko z klęską żywiołową, ale i działalnością gangów, które plądrują zniszczone domostwa. ONZ zaapelowało do rządu Haiti o utworzenie "korytarza humanitarnego".

Haiti. Trzęsienie ziemi na południu kraju z ostatniej soboty było tak silne, że było odczuwalne na Jamajce czy Kubie. Pracujące pod gruzami służby są przekonane, że ofiar klęski żywiołowej będzie jeszcze więcej. – Wielu ludzi zaginęło, a jeszcze więcej jest pod gruzami – podała Służba Ochrony Cywilnej.

Według jej szacunków z 16 sierpnia wskutek trzęsienia ziemi zniszczonych zostało ok. 13,7 tys. domów, a drugie tyle zostało uszkodzonych. Szkody ponieśli mieszkańcy południa kraju.

Haiti. Bilans ofiar trzęsienia ziemi wzrósł do 1,3 tysiąca

Jak podała amerykańska Służba Geologiczna (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 150 km na zachód od stolicy kraju Port-au-Prince, w rejonie miejscowości Petit Trou de Nippes. Trzęsienie ziemi nastąpiło w sobotę o godz. 8.29 czasu lokalnego (po południu w Polsce). Zniszczone lub uszkodzone zostały również kościoły i centra handlowe.

Sejsmolodzy wskazują, że sobotnie trzęsienie ziemi było silniejsze i płytsze niż katastrofalne wstrząsy z 12 stycznia 2010 r., które spowodowało poważne zniszczenia w stolicy Port-au-Prince i innych miastach. Ich bilans był katastrofalny - zginęło wtedy ponad 200 tys. ludzi, a ponad 300 tys. zostało rannych.

Wiele krajów świata zaoferowało pomoc Haiti. Prezydent USA Joe Biden polecił udzielenie niezwłocznego wsparcia, a akcję koordynuje Samantha Power, administrator organizacji USAID. Zakłada ona wysłanie na Haiti liczącej 65 osób ekipy ratowniczej i poszukiwawczej. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapewnił, że Haiti zostanie udzielona niezbędna pomoc. Dominikana, dzieląca z Haiti wyspę, zapowiedziała wysłanie do sąsiedniego kraju 10 tys. racji żywnościowych i sprzętu medycznego.

Nie tylko trzęsienie ziemi. W niesieniu pomocy przeszkadzają gangi

Haiti ma obecnie problem nie tylko z kolejnym katastrofalnym trzęsieniem ziemi. Samo udzielanie pomocy z zewnątrz jest utrudnione – rejon opanowały gangi. Równolegle z trzęsieniami ziemi na południu Haiti gwałtownie wzrosła liczba porwań i aktów przemocy gangów. Pilny apel w tej sprawie do władz wyspiarskiego państwa wystosowała ONZ. - Należy utworzyć "korytarz humanitarny" przez obszary opanowane przez gangi, aby pomoc humanitarna mogła dotrzeć do południowych regionów dotkniętych potężnym trzęsieniem ziemi - zaapelowała w niedzielę ONZ do rządu Haiti. Z obawy przed gangami, które kontrolują drogi, ratownicy przekazują pomoc drogą wodną i powietrzną. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku  

RadioZET.pl/PAP