Zamknij

Trzęsienie ziemi na Haiti. Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych

PAP
15.08.2021 18:52

Do 724 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia na Haiti, ponad 2,8 tys. osób jest rannych - podała w niedzielę tamtejsza obrona cywilna. Zniszczone są setki domów, tysiące ludzi pozostały bez dachu nad głową.

Haiti
fot. PAP/EPA

Haiti. Trzęsienie ziemi, które nastąpiło w sobotę o godz. 8.29 czasu lokalnego (14.29 czasu polskiego), było tak silne, że dało się odczuć na Kubie i Jamajce. W sobotę i w nocy z soboty na niedzielę odczuwalne były wstrząsy wtórne.

Haiti. Trzęsienie ziemi. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 724 osób

"Bilans osób, które zginęły podczas trzęsienia ziemi, wzrósł w niedzielę rano do 724; 500 - na południu, 100 - w Grand'Anse, 122 - w Nippes i dwie - na północnym zachodzie kraju" - precyzuje komunikat tamtejszej obrony cywilnej. 

Wiele krajów świata zaoferowało pomoc Haiti. Prezydent USA Joe Biden polecił udzielenie niezwłocznego wsparcia; akcję koordynuje Samantha Power, administrator organizacji USAID. Zapowiedziała ona w niedzielę wysłanie na Haiti liczącej 65 osób ekipy ratowniczej i poszukiwawczej.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zapewnił, że Haiti zostanie udzielona niezbędna pomoc. Dominikana, dzieląca z Haiti wyspę, zapowiedziała wysłanie do sąsiedniego kraju 10 tys. racji żywnościowych i sprzętu medycznego.

Pomoc zaproponował Meksyk, Peru, Argentyna, Chile i Wenezuela. Ekwador wysłał ekipę 34 strażaków, którzy wezmą udział w poszukiwaniu zasypanych ludzi. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapewnił, że Haitańczycy mogą "liczyć na pomoc jego kraju".

RadioZET.pl/PAP/Twitter