Zamknij

Hakerzy z Korei Płn. wykradli z banku 60 mln dolarów. Są nieuchwytni

Redakcja
18.10.2017 18:42
Hakerzy z Korei Płn. wykradli z banku 60 mln dolarów. Są nieuchwytni
fot. Pixabay

Grupa hakerów z północnokoreańskiego reżimu jest podejrzana o kradzież 60 mln dolarów (216 mln zł) z tajwańskiego banku. Chodzi o grupę znaną pod kryptonimem Lazarus, która w 2014 r. wykradła 81 mln dolarów z jednego z banków w Bangladeszu – informuje „Wall Street Journal”.

Zagłosuj

Czujesz się bezpiecznie, mając pieniądze w banku?

Liczba głosów:

Hakerzy mają na koncie co najmniej kilka kradzieży opiewających na znaczne kwoty. Badacze bezpieczeństwa z brytyjskiej firmy BAE Systems sugerują też, że Lazarus miał swój udział we włamaniu do banku na Tajwanie. Dowody na to zebrano na podstawie analizy narzędzi użytych w ataku na tajwańską instytucję i porównanie ich z tymi, jakich Lazarus używał w przeszłości.

Nieuchwytni cyberprzestępcy

Systemy bankowe zostały zhakowane z wykorzystaniem wirusa WannaCry. Prężnie działająca grupa cyberprzestępców nazywających siebie „Lazarus” od kilku lat ma na celowniku duże instytucje finansowe, a ostatnimi czasy – jak potwierdzają brytyjscy śledczy – także organizacje powiązane z popularnymi w ostatnich latach kryptowalutami.

200 tysięcy poszkodowanych

Eksperci połączyli grupę Lazarus z atakiem WannaCry, który rozpoczął się w maju i przez który ucierpiało ponad 200 tys. komputerów w ponad 100 krajach. Atak wykorzystywał podatności nieaktualizowanych systemów Windows.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wall Street Journal/PAP/strz