Zamknij

Przełom po decyzji Harry’ego i Meghan. Stracą książęce tytuły?

18.01.2020 21:07
Harry i Meghan
fot. TOBY MELVILLE/AFP/East News

Królowa Elżbieta II opublikowała specjalne oświadczenie dotyczące niedawnej decyzji Harry’ego i Meghan o wycofaniu się z rodziny królewskiej. Jak wynika z zawartego właśnie porozumienia, książę i księżna Sussex nie będą już używać tytułów królewskich, reprezentować formalnie rodziny królewskiej, ani korzystać z publicznych pieniędzy.

Nie milkną echa decyzji księcia Harry'ego i księżnej Meghan o wycofaniu się z rodziny królewskiej i zrezygnowaniu z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej. Para książęca ogłosiła to niespodziewanie w mediach społecznościowych. Według źródeł w Pałacu Buckingham para nie konsultowała tego z żadnym z członków rodziny królewskiej, czym ci mieli poczuć się urażeni.

Kilka dni temu Królowa Elżbieta II zwołała w tej sprawie tzw. szczyt w Sandringham. Jak przekazała później w specjalnym oświadczeniu, członkowie rodziny przeprowadzili „konstruktywną dyskusję” na temat decyzji Harry’ego i Meghan, a także, przyjmują do wiadomości, że chcą oni prowadzić życie na własny rachunek. Królowa przekazała przy tym, że poprosiła parę o podjęcie ostatecznych decyzji w najbliższych dniach.

Zobacz także

W sobotę królowa Elżbieta II wydała kolejne oświadczenie. "Po wielu miesiącach rozmów i dyskusji, znaleźliśmy konstruktywne rozwiązanie dla mojego wnuka i jego rodziny. Harry, Meghan i Archie zawsze będą kochanymi członkami mojej rodziny. Zdaję sobie sprawę z wyzwań, których doświadczyli w wyniku bycia pod intensywną obserwacją w ciągu ostatnich dwóch lat i popieram ich pragnienie bardziej niezależnego życia" – czytamy w oświadczeniu królowej. Jak dodała monarchini, jest dumna z tego, "jak szybko Meghan stała się jednym z członków rodziny".

Harry i Meghan rezygnują z tytułów i publicznych pieniędzy

Jak wynika z ostatnich ustaleń rodziny królewskiej, opublikowanych przez Pałac Buckingham, "Sussexowie nie będą używać tytułów HRH (Jego/Jej Królewskiej Wysokości), ponieważ nie są już wykonującymi obowiązki członkami rodziny królewskiej". 

Harry i Meghan nie będą też korzystać ze  środków publicznych, czy brać udziału w oficjalnych wydarzeniach wojskowych. Co więcej, Książę i księżna Sussex zamierzają zwrócić pieniądze wydane na remont posiadłości Frogmore Cottage, która pozostanie ich rezydencją w czasie przebywania w Wielkiej Brytanii. 

Porozumienie, którego dotyczy oświadczenie Pałacu Buckingham, ma wejść w życie wiosną tego roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BBC royal.uk