,

Szokujące sceny na lotnisku Heathrow. Pasażerowie mdleli w ogromnych kolejkach

05.09.2021 09:50

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych skrytykowało w sobotę podległą mu straż graniczną za nieakceptowalne kolejki na londyńskim lotnisku Heathrow. Według świadków, w piątek wieczorem w kolejce zasłabło kilka osób, w tym kobieta w ciąży.

Heathrow
fot. Gustavo Valiente / Parsons Media/Eyevine/East News

Do dantejskich scen na lotnisku Heathrow w Londynie doszło w piątek wieczorem. Jak mówił stacji Sky News jeden z pasażerów, w kolejce czekały tysiące osób, ponieważ czynne były tylko dwa stanowiska kontroli granicznej. Według jego relacji, kolejka posuwała się w tempie około półtora metra przez 45 minut i dopiero, gdy stojąca w niej kobieta w ciąży zasłabła, nieco się ruszyła.

Gigantyczne kolejki na lotnisku Heathrow. Pasażerowie mdleli

Inny z pasażerów, który wraz z będącą w ciąży żoną czekał w kolejce przez dwie godziny, twierdzi, że widział mężczyznę, który zasłabł. Pasażerowie wskazują także, że sytuacja na lotnisku była zaprzeczeniem wszystkich środków bezpieczeństwa podejmowanych w związku z pandemią koronawirusa.

– Przez całą pandemię jasno mówiliśmy, że kolejki mogą być dłuższe, ponieważ zapewniamy, że wszyscy pasażerowie stosują się do procedur wprowadzonych w celu zapewnienia bezpieczeństwa Brytyjczykom. Jednak bardzo długi czas oczekiwania, który widzieliśmy na Heathrow ostatniej nocy jest nie do zaakceptowania – oświadczył rzecznik MSW.

Jak podkreślił, jest to jeden z tych weekendów w roku, w których ruch pasażerski jest największy. Zapewnił też, że straż graniczna w trybie pilnym dostosuje obsadę do ruchu, aby skrócić czas oczekiwania.

Władze lotniska Heathrow przepraszają pasażerów

Władze lotniska Heathrow przeprosiły za zaistniałą sytuację, ale wskazały, że jej przyczyną jest zbyt mała liczba funkcjonariuszy straży granicznej. – Jest nam bardzo przykro, że pasażerowie stali w niedopuszczalnie długich kolejkach do urzędników imigracyjnych z powodu zbyt małej liczby funkcjonariuszy straży granicznej na służbie. Mamy dodatkowych pracowników na Heathrow, którzy pomagają w zarządzaniu kolejkami i rozdawaniu pomocy pasażerom, w tym wody, ale potrzebujemy, aby każde stanowisko imigracyjne było obsadzone w godzinach szczytu – powiedział rzecznik lotniska.

To już kolejny weekend tego lata, gdy pojawiają się informacje o tym, że pasażerowie na Heathrow czekają po kilka godzin w kolejkach do kontroli granicznej.

RadioZET.pl/PAP - Bartłomiej Niedziński

Logo radiozet Dzieje się