Zamknij

Helmut Oberlander nie żyje. Mordował Żydów na Ukrainie, po wojnie uciekł do Kanady

24.09.2021 13:11
Helmut Oberlander
fot. The Bilderwelt Collection/Mary Evans Picture Library/East News/Twitter/CIJA

Helmut Oberlander, niemiecki zbrodniarz wojenny, zmarł w wieku 97 lat w Kanadzie. W czasie II wojny światowej był członkiem grupy operacyjnej Einsatzkommando (EK), nazistowskiej policji bezpieczeństwa dokonującej mordów na ludności cywilnej na terenie południowej Ukrainy.

Helmut Oberlander zmarł w środę (22 września) w swoim domu w Waterloo w prowincji Ontario. Rodzina niemieckiego zbrodniarza w komunikacie przesłanym zagranicznym mediom napisała, że 97-latek odszedł ''otoczony przez bliskich''. 

Helmut Oberlander nie żyje. Niemiecki zbrodniarz mordował Żydów na Ukrainie

Helmut Oberlander, który urodził się w 1924 roku na Ukrainie, po wojnie uciekł do Kanady, gdzie zataił swą nazistowską przeszłość. W 1960 roku uzyskał obywatelstwo tego kraju. W Kanadzie w 2001, 2007 i 2012 roku toczyły się procesy o odebranie mu obywatelstwa. Kilkakrotnie mu je odbierano, a następnie przywracano.

W grudniu 2019 roku kanadyjski sąd najwyższy odmówił rozważenia decyzji o cofnięciu mu obywatelstwa za powiązania z nazistowskim szwadronem śmierci podczas II wojny światowej. Jak się szacuje, grupa operacyjna Einsatzkommando (EK) mogła w czasie wojny zamordować w południowej części Ukrainy i na Krymie ok. 23 tys. ludzi, głównie Żydów.

Sąd federalny uznał, że Oberlander, składając w 1952 roku wniosek o wjazd do Kanady, "znacząco zniekształcił wobec kanadyjskich urzędników imigracyjnych swoją działalność w czasie wojny". Niemiecki zbrodniarz wojenny zawsze utrzymywał, że został siłą zwerbowany do Einsatzkommando, gdzie był tłumaczem, ponieważ mówił po niemiecku i rosyjsku. 

- To jest smutny dzień, nie dlatego, że umarł, ale dlatego, że Kanada pozwoliła ludziom takim jak Oberlander przybyć tu, żyć w spokoju i nigdy nie stanąć przed obliczem sprawiedliwości - powiedział Bernie Farber, który przed dekady w ramach Kanadyjskiego Kongresu Żydów usiłował doprowadzić do skazania Oberlandera za zbrodnie wojenne. 

RadioZET.pl/PAP