Zamknij

Himalaje: Siedem osób zaginęło wskutek zejścia lawiny

18.01.2020 11:12
Annapurna lawina
fot. Olegd/easyfotostock/Eastnews

Siedem osób zaginęło na skutek zejścia lawiny w Himalajach – podały dziś władze Nepalu. Wśród zmarłych są obywatele Nepalu i Korei Południowej. Trwa akcja ratunkowa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zaginęło siedem osób, uczestników wspinaczki na Annapurnę (8091 metrów n.p.m.). Lawina zeszła na wysokości ok. 3200 metrów, w pobliżu obozu bazowego do wejścia na ośmiotysięcznik. Dzień wcześniej w Himalajach intensywnie padał śnieg.

Zobacz także

Po zejściu lawiny nie ma kontaktu z czterema Południowymi Koreańczykami i trzema Nepalczykami. Na miejsce wysłano ekipę ratunkową

Mira Dhakal, nepalskie ministerstwo turystyki, dla agencji AFP

Zobacz także

Szef lokalnej policji dodał, że akcję ratunkową utrudniają fatalne warunki w górach.

- Zaginieni Koreańczycy należeli do zespołu nauczycieli-wolontariuszy, którzy pracowali z dziećmi w Nepalu – podały południowokoreańskie źródła.

Annapurna uchodzi z ośmiotysięcznik szczególnie podatny na lawiny. Jest też górą trudną technicznie. Jak zaznacza AFP, ginie na niej więcej wspinaczy niż na najwyższym szczycie świata Mount Evereście (8848 m n.p.m.). W październiku 2014 r. doszło do największej tragedii w Himalajach, właśnie w masywie Annapurny. Wskutek burzy śnieżnej zginęły 43 osoby.

RadioZET.pl/PAP/AFP