Zamknij

Himalaje: Siedem osób zaginęło wskutek zejścia lawiny

18.01.2020 11:12

Siedem osób zaginęło na skutek zejścia lawiny w Himalajach – podały dziś władze Nepalu. Wśród zmarłych są obywatele Nepalu i Korei Południowej. Trwa akcja ratunkowa.

Annapurna lawina
fot. Olegd/easyfotostock/Eastnews

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zaginęło siedem osób, uczestników wspinaczki na Annapurnę (8091 metrów n.p.m.). Lawina zeszła na wysokości ok. 3200 metrów, w pobliżu obozu bazowego do wejścia na ośmiotysięcznik. Dzień wcześniej w Himalajach intensywnie padał śnieg.

Zobacz także

Po zejściu lawiny nie ma kontaktu z czterema Południowymi Koreańczykami i trzema Nepalczykami. Na miejsce wysłano ekipę ratunkową Mira Dhakal, nepalskie ministerstwo turystyki, dla agencji AFP

Zobacz także

Szef lokalnej policji dodał, że akcję ratunkową utrudniają fatalne warunki w górach.

- Zaginieni Koreańczycy należeli do zespołu nauczycieli-wolontariuszy, którzy pracowali z dziećmi w Nepalu – podały południowokoreańskie źródła.

Annapurna uchodzi z ośmiotysięcznik szczególnie podatny na lawiny. Jest też górą trudną technicznie. Jak zaznacza AFP, ginie na niej więcej wspinaczy niż na najwyższym szczycie świata Mount Evereście (8848 m n.p.m.). W październiku 2014 r. doszło do największej tragedii w Himalajach, właśnie w masywie Annapurny. Wskutek burzy śnieżnej zginęły 43 osoby.

RadioZET.pl/PAP/AFP