Zamknij

Hiszpania: Dramatyczny raport o zgonach na Covid-19: To wierzchołek góry lodowej

28.03.2020 18:53
Koronawirus Hiszpania Włochy
fot. PAP/EPA/NACHO IZQUIERDO

Hiszpania walczy z koronawirusem. Statystyki są jednak przerażające – tylko w ciągu minionej doby zmarło w tym kraju ponad 830 osób (razem blisko 6 tysięcy). Na tym nie koniec - tamtejszy instytut zdrowia przekonuje, że oficjalne dane to „jedynie wierzchołek góry lodowej”. We Włoszech liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 10 tysięcy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus rujnuje życie Hiszpanów. Jeszcze kilkanaście dni temu Madryt tętnił życiem, a dziś w kraju naprędce powstają tymczasowe szpitale dla chorych zakażonych SARS-CoV-2. Z dzisiejszych statystyk rządu wynika, że w Hiszpanii zmarło kolejne 832 osoby, które zachorowały na Covid-19. Bilans oficjalny to 5690 zgonów (drugi najwyższy na świecie, po Włoszech).

W kraju obawiają się jednak, że ofiar koronawirusa może być znacznie więcej.

Podawana oficjalnie liczba zmarłych i zakażonych koronawirusem w Hiszpanii może być tylko „wierzchołkiem góry lodowej”

- wynika z raportu sporządzonego przez Instytut Zdrowia im. Carlosa III, przytaczanego przez dziennik „El Pais”.

Analiza dowodzi, że zmarłych i zakażonych koronawirusem może być w rzeczywistości o wiele więcej. Powód? Ofiary śmiertelne koronawirusa liczone są tylko w przypadku pozytywnych testów na obecność SARS-CoV-2. Nieliczeni są natomiast zmarli w swoich domach, domach opieki – wszyscy, którym nie wykonano testów.

W regionie Kastylia-Leon w ciągu jednego tygodnia odnotowano 885 zgonów, podczas gdy w poprzednich latach nie umierało więcej niż 500 osób w tym czasie. W przypadku 385 przypadków śmierci powyżej średniej tylko w mniej niż jednej trzeciej (122) za przyczynę uznano koronawirusa. Jako przyczynę podawano u reszty np. zapalenie płuc - tym osobom nie zrobiono testów na SARS-CoV-2.

Zobacz także

W regionie Madrytu, który najmocniej dotyka epidemia, zanotowano o 66 proc. więcej zgonów niż przed rokiem niż wynosi średnia z lat ubiegłych (794). Jednak „tylko” 192 zgony uznano za spowodowane koronawirusem.

Wiedzieliśmy, że liczba zakażonych jest w rzeczywistości wyższa od wykrywanej, ale teraz stwierdziliśmy, że jest też dużo więcej zmarłych z powodu koronawirusa. Z tego wniosek, że wirus uderzył z jeszcze większą siłą, niż wynikałoby to z danych przekazywanych oficjalnie

- powiedział Daniel Lopez Acuna, były pracownik Światowej Organizacji Zdrowia

Włochy: Liczba ofiar przekroczyła 10 tysięcy

Z wirusem nie mogą poradzić sobie też we Włoszech. Liczba ofiar Covid-19 przekroczyłą w tym kraju 10 tysięcy osób. Tylko w ciągu ostatniej doby wskutek koronawirusa zmarło 889 osób – przekazała tamtejsza Obrona Cywilna.

Ogniskiem koronawirusa jest północny region państwa – Lombardia.

RadioZET.pl/PAP