Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gonitwa z bykami w Pampelunie. Co najmniej dwie osoby ranne

10.07.2017 10:09
xxx wiadomosci

Co najmniej dwie osoby odniosły obrażenia, ale nikt nie został wzięty na rogi w poniedziałek w czwartej gonitwie z bykami w Pampelunie, na północy Hiszpanii, podczas tegorocznej fiesty ku czci św. Fermina.

Gonitwa z bykami w Pampelunie. Co najmniej dwie osoby ranne fot. PAP/EPA

Ranni zostali zabrani do szpitala, ale żaden z nich nie odniósł poważniejszych obrażeń - poinformował rzecznik miejscowego Czerwonego Krzyża Jose Aldaba.

Poniedziałkowy bieg wąskimi uliczkami miasta zwany encierro był najszybszy podczas tegorocznej fiesty i trwał 2 minuty 19 sekund. Od kiedy gonitwy rozpoczęły się w piątek, byki wzięły na rogi pięć osób: czterech Amerykanów i Hiszpana.

Uroczyste rozpoczęcie fiesty miało miejsce w czwartek. W odbywających się przez cały tydzień porannych gonitwach setki uczestników uciekają przed pędzącymi przez miasto bykami, które później giną na arenie podczas korridy.

Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry - prowincji, gdzie znajduje się Pampeluna - sięga XVI wieku. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi". Fiesta przyciąga wielu turystów z zagranicy, w tym z USA.

RadioZET.pl/PAP/KM

Oceń
Tagi