Zamknij

Krew i gniew na ulicach Katalonii. Policja brutalnie pacyfikuje referendum [FOTO]

Redakcja
01.10.2017 17:22
Krew i gniew na ulicach Katalonii. Policja brutalnie pacyfikuje referendum [FOTO]
fot. screen/Twitter

Ponad 460 osób zostało rannych w Katalonii podczas niepokojów, które wybuchły w związku z odbywającym się tam w niedzielę referendum niepodległościowym - poinformowała burmistrz Barcelony Ada Colau. Od policji zażądała natychmiastowego przerwania działań wymierzonych w "bezbronną ludność".

Rzecznik nie podał więcej szczegółów dotyczących rannych ze względu na szacunek wobec ich krewnych - pisze agencja Associated Press.

Według hiszpańskiego MSW w starciach rannych zostało 11 funkcjonariuszy policji.

Policja strzelała gumowymi kulami w pobliżu co najmniej jednego lokalu wyborczego w Barcelonie, stolicy Katalonii, oraz starła się z protestującymi przed miejscami do głosowania na obszarze całego regionu autonomicznego na północnym wschodzie Hiszpanii.

Rzecznik władz regionu winą za przemoc bezpośrednio obarczył premiera Hiszpanii Mariano Rajoya oraz ministra spraw wewnętrznych Juana Ignacio Zoido. Turull oświadczył, że działania Hiszpańskiej Policji Narodowej i Gwardii Cywilnej są motywowane politycznie i pokazują "oczywisty motyw w celu wyrządzenia krzywdy obywatelom".

Członek autonomicznego katalońskiego rządu ds. międzynarodowych Raul Romeva zapowiedział, że władze Katalonii odwołają się do instytucji europejskich w sprawie łamania praw człowieka przez rząd Rajoya. 

Starcia protestujących z policją: 

RadioZET.pl/PAP/DG