Zamknij

Hiszpania. 24-latek chciał wrócić do rodziców i żyć na ich koszt. Zapadł wyrok

Bartłomiej Chudy
06.09.2019 18:02
Lenistwo
fot. EAST NEWS

Hiszpański sąd nie zgodził się, by 24-letni syn wrócił do rodziców i żył na ich koszt – informuje PAP. To bezprecedensowy wyrok w kraju, w którym co drugi dorosły Hiszpan przed „trzydziestką” mieszka z rodzicami, a bezrobocie wśród młodych sięga 25 procent. W opinii sądu zaważyły „studencki” tryb życia i niegospodarność skarżącego.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Sąd w Barcelonie odrzucił roszczenia 24-latka, który chciał powrócić do domu rozwiedzionych rodziców i – starym zwyczajem – żyć na ich koszt. Czytamy, że zażądał utrzymywania go z miesięcznej pensji rodziców. Z tych finansów chciał opłacić czesne na studiach.

Rodzice nie mogą ponosić kosztów życia osoby dorosłej, która kieruje się iluzjami

sąd w Barcelonie, cyt. przez PAP

Sąd uznał, że osoba pełnoletnia, która usamodzielniła się poza rodzinnym domem, nie ma już prawa żądać możliwości powrotu do tego lokum. A tym samym żyć na koszt rodziców.

Katalończyk przez sześć ostatnich lat nie utrzymywał żadnych relacji z rodzicami. Nie utrzymał się i zamiast próbować żyć „na własną rękę” osiadł w domu dziadków.

Nie pomogły mu przerwane studia oraz potwierdzona niegospodarność. Sędzia przypomniał, że część stypendium 24-latek potrafił wydać na tatuaż. Kluczowa w sprawie była bierność przy szukaniu stałej pracy oraz fakt, że „wydatków nie uzależniał od możliwości finansowych”.

Zobacz także

- Dorosły mężczyzna powinien odpowiadać samodzielnie za swoje decyzje - stwierdził sąd.

Dorośli Hiszpanie mieszkają z rodzicami. Uznają, że lepiej żyć z nimi w zgodzie?

To wyrok niespotykany w Hiszpanii, która – podobnie jak inne kraje na południu Europy – wyróżnia się brakiem usamodzielnienia dorosłych dzieci. Tamtejsze prawo obliguje rodziców do zapewniania wyżywienia, miejsca w domu, odzienia i środków na leczenie swego dziecka po ukończeniu przez nie 18 lat, ale tylko „w stopniu podstawowym” i jeśli nie przerwało nauki.

Zobacz także

PAP informuje, że z rodzicami mieszka w Hiszpanii co druga osoba w wieku 24-29 lat. Bez pracy pozostaje dwa miliony osób przed 35 rokiem życia.

RadioZEt.pl/PAP