Zamknij

Będzie ekshumacja Salvadora Dali. Tarocistka twierdzi, że jest jego córką

Redakcja
26.06.2017 17:40
Będzie ekshumacja Salvadora Dali. Tarocistka twierdzi, że jest jego córką
fot. Twitter/Terra

Słynny hiszpański malarz-surrealista Salvador Dali, zmarły w 1989 roku, zostanie ekshumowany. Decyzję w tej sprawie podjął w poniedziałek madrycki sędzia w związku z pozwem o ustalenie ojcostwa. Celem ekshumacji będzie przeprowadzenie badań DNA.

Jak podaje Gazeta.pl, domniemaną córką twórcy "Trwałości pamięci" ma być Pilar Abel. 61-letnia dziś tarocistka twierdzi, że jej matka poznała Dalego w latach 50., gdy pracowała u rodziny, która często spędzała wakacje w Cadaques, położonym nieopodal domu artysty. "Znajomość de Haro i Dalego przerodziła się w coś więcej. Krótko po urodzeniu Abel, jej matka wzięła ślub z innym mężczyzną" - czytamy w artykule.

Jeżeli badania genetyczne potwierdziłyby pokrewieństwo między Abel a Dalim, wówczas kobieta mogłaby rościć sobie prawa do setek milionów euro odszkodowania za obrazy, które po śmierci artysty stały się własnością państwa.

Salvador Dali - malarz, rzeźbiarz, grafiki i teoretyk sztuki - był jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku. Zmarł na serce w wieku 84 lat w swym rodzinnym Figueres w Katalonii. Zgodnie ze swym życzeniem został pochowany w znajdującym się tam jego muzeum - "Teatre-Museu Dali".

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/MP