Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Będzie ekshumacja Salvadora Dali. Tarocistka twierdzi, że jest jego córką

26.06.2017 17:40
xxx wiadomosci

Słynny hiszpański malarz-surrealista Salvador Dali, zmarły w 1989 roku, zostanie ekshumowany. Decyzję w tej sprawie podjął w poniedziałek madrycki sędzia w związku z pozwem o ustalenie ojcostwa. Celem ekshumacji będzie przeprowadzenie badań DNA.

Będzie ekshumacja Salvadora Dali. Tarocistka twierdzi, że jest jego córką fot. Twitter/Terra

Jak podaje Gazeta.pl, domniemaną córką twórcy "Trwałości pamięci" ma być Pilar Abel. 61-letnia dziś tarocistka twierdzi, że jej matka poznała Dalego w latach 50., gdy pracowała u rodziny, która często spędzała wakacje w Cadaques, położonym nieopodal domu artysty. "Znajomość de Haro i Dalego przerodziła się w coś więcej. Krótko po urodzeniu Abel, jej matka wzięła ślub z innym mężczyzną" - czytamy w artykule.

Jeżeli badania genetyczne potwierdziłyby pokrewieństwo między Abel a Dalim, wówczas kobieta mogłaby rościć sobie prawa do setek milionów euro odszkodowania za obrazy, które po śmierci artysty stały się własnością państwa.

Salvador Dali - malarz, rzeźbiarz, grafiki i teoretyk sztuki - był jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku. Zmarł na serce w wieku 84 lat w swym rodzinnym Figueres w Katalonii. Zgodnie ze swym życzeniem został pochowany w znajdującym się tam jego muzeum - "Teatre-Museu Dali".

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/MP

Oceń