Zamknij

Zatrzymano Rosjanina podejrzanego o działania hakerskie wobec USA

Redakcja
10.04.2017 16:29
Haker
fot. Pixabay

Rosyjski informatyk Piotr Lewaszow, podejrzewany o uczestnictwo w działaniach hakerskich podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA z 2016 roku, trafił w poniedziałek do aresztu w Hiszpanii - podała agencja AFP, powołując się na źródło sądowe.

Lewaszow został zatrzymany w piątek w Barcelonie. Stany Zjednoczone złożyły wniosek o jego ekstradycję. Prośba ta zostanie rozpatrzona przez madrycki sąd.

USA mają 40 dni od momentu aresztowania na przedstawienie hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości dowodów uzasadniających wniosek. Lewaszow "jest podejrzewany o uczestnictwo w działaniach hakerskich podczas kampanii wyborczej w USA" - dodało źródło.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Żona Lewaszowa powiedziała rosyjskiej telewizji RT, że policja weszła do ich mieszkania w Barcelonie i przez dwie godziny trzymała ją i jeszcze jedną osobę zamknięte w pokoju, a w tym czasie przesłuchiwano jej męża. Gdy kobieta rozmawiała później przez telefon z mężem powiedział jej z komisariatu, że wyjaśniono mu, iż stworzył wirusa komputerowego, który "był związany ze zwycięstwem" Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich - pisze agencja AP.

Podejrzenia o ingerencję w kampanię

Amerykańskie służby specjalne oskarżają Rosję o ingerowanie w kampanię na korzyść Trumpa. Ten ostatni wielokrotnie odrzucał oskarżenia, jakoby był w zmowie z Moskwą. Associated Press przypomina, że złośliwe oprogramowanie jest często udostępnianie i przerabiane, co oznacza, że twórca wirusa może nie wiedzieć, do czego ostatecznie wykorzystywany jest jego program.

Ambasada USA w Madrycie odmówiła udzielenia komentarza w tej sprawie. Rzecznik rosyjskiej ambasady Wasilij Nioradze potwierdził aresztowanie, ale nie chciał powiedzieć, czy mężczyzna jest programistą. W połowie stycznia inny poszukiwany przez USA rosyjski informatyk Stanisław Lisow został zatrzymany na lotnisku El Prat w Barcelonie.

RadioZET.pl/PAP/MP