Zamknij

Hiszpania: Zbiorowy gwałt na 18-latce. Mężczyźni usłyszeli wyrok

Redakcja
26.04.2018 16:19
Hiszpania: Zbiorowy gwałt na 18-latce. Mężczyźni usłyszeli wyrok
fot. Shutterstock

Sąd w Hiszpanii skazał w czwartek pięciu mężczyzn na kary dziewięciu lat więzienia za seksualne wykorzystanie 18-latki podczas dorocznej fiesty ku czci św. Fermina w 2016 r. Podsądni zostali jednak oczyszczeni z zarzutu gwałtu zbiorowego na kobiecie.

Sprawa wywołała powszechne oburzenie w całej Hiszpanii z powodu coraz częstszych doniesień na temat ataków na tle seksualnym podczas fiesty w Pampelunie na północy Hiszpanii — zwraca uwagę agencja Reutera. Na słynne gonitwy z bykami, które co roku odbywają się przez dziewięć dni lipca, zjeżdża tam ponad milion osób.

Zobacz także

Przed gmachem sądu zgromadzili się protestujący, którzy wykrzykiwali: „To nie jest wykorzystywanie seksualne, to jest gwałt”.

Prokurator domagał się ponad 20 lat pozbawienia wolności dla każdego z podsądnych.

Zobacz także

Po trwającym pięć miesięcy procesie, który toczył się za zamkniętymi drzwiami ze względu na ochronę tożsamości ofiary, sędzia odczytał wyroki podczas transmisji telewizyjnej z sądu w prowincji Nawarra, której stolicą jest Pampeluna.

Hiszpania: Zbiorowy gwałt na 18-latce

Zgodnie z hiszpańskim prawem zarzut wykorzystywania seksualnego różni się od gwałtu tym, że nie obejmuje przemocy ani zastraszania.

Pięciu mężczyzn, w tym były policjant i były żołnierz, a także pochodząca z Madrytu ofiara, nie byli obecni w sądzie. Cała piątka podsądnych jest przetrzymywana w areszcie od lipca 2016 r.

Zobacz także

Sędzia, który nie podał uzasadnienia wyroku, nakazał także mężczyznom zapłacenie ofierze odszkodowania w wysokości 50 tys. euro. Od wyroku mężczyźni mogą się odwołać do Sądu Najwyższego Hiszpanii.

Zobacz także

Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry, sięga XVI wieku. W porannych gonitwach setki uczestników uciekają przed pędzącymi przez miasto bykami, które później giną na arenie podczas corridy. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w powieści „Słońce też wschodzi”. Fiesta przyciąga wielu turystów z zagranicy.

RadioZET.pl/PAP/KM