Zamknij

Hiszpania: Na Morzu Śródziemnym uratowano 599 migrantów jednego dnia. To rekord

Redakcja
17.08.2017 13:28
Hiszpania: Na Morzu Śródziemnym uratowano 599 migrantów jednego dnia. To rekord
fot. Archiwum Radia ZET

Rekordowe 599 osób udało się uratować jednego dnia na Morzu Śródziemnym w środę 16 sierpnia. Migranci próbowali przedostać się z Maroka do Hiszpanii drewnianymi łodziami i skuterami wodnymi. Tylko w 2017 r. podczas takich prób zginęło 120 osób.

Migranci przypłynęli 15 drewnianymi łodziami i dwoma skuterami wodnymi. Większość z nich pochodzi z państw Afryki Subsaharyjskiej i Maghrebu. W sieci pojawiły się już nagrania na których widać, jak przemytnicy podpływają do hiszpańskiego wybrzeża skuterami, gdzie zostawiają pasażerów i w pośpiechu odpływają w głąb morza.

599 osób jednego dnia

Środowa liczba 599 uratowanych na Morzu Śródziemnym stanowi rekord, bowiem do tego dnia 294 to największa liczba migrantów, którym udało się pomóc w dopłynięciu do brzegu Hiszpanii.

12-kilometrowa cieśnina

Jak informuje BBC, większość migrantów decyduje się na pokonanie 12-kilometrowej Cieśniny Gibraltarskiej prostymi, drewnianymi łodziami bez silników, dzięki czemu nie muszą płacić przemytnikom. Następnie za pomocą mediów społecznościowych kontaktują się z hiszpańskimi władzami, informując o swoim położeniu. Wiele prób pokonania tego odcinka kończy się jednak śmiercią. Od początku 2017 r. zginęło co najmniej 120 osób. Dla porównania w całym 2016 r. było to 128 os.

Niebezpieczna podróż

Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji do 9 sierpnia do Hiszpanii drogą morską dotarło 8385 migrantów, czyli ponad trzykrotnie więcej niż odnotowano w tym samym okresie w 2016 roku (2476 osób).

Szmugler podrzuca migrantów do hiszpańskiego wybrzeża i odpływa (nagranie z 11 sierpnia br.):

Zobacz także

Czy reforma sądownictwa PiS zwiększy bałagan w sądach? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/BBC/strz