Zamknij

Odwołane setki pociągów! Kolejarze strajkują w Hiszpanii

Redakcja
21.12.2018 18:02
Odwołane setki pociągów! Kolejarze strajkują w Hiszpanii
fot. O. DEL POZO/AFP/East News

Z powodu strajków na kolei od rana w piątek w Hiszpanii odwołano ponad pół tysiąca pociągów – zarówno pasażerskich jak i towarowych. Protest wielu Hiszpanom utrudnił wyjazd na świąteczny urlop.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W wydanym po południu komunikacie organizatorzy strajku poinformowali o odwołaniu około 600 kursów pociągów podmiejskich i dalekobieżnych. Najwięcej w głównych aglomeracjach kraju: Madrycie, Barcelonie, Sewilli i Walencji.

Zobacz także

W stolicy Hiszpanii na tory nie wyjechało około połowy zaplanowanych na piątek pociągów, w Barcelonie aż 70%. W przypadku pociągów towarowych zrealizowano zaledwie ¼ zaplanowanych kursów.

Organizatorem piątkowego protestu jest hiszpański związek zawodowy Główna Konfederacja Pracy (CGT). Związek domaga się wstrzymania prywatyzacji transportu kolejowego w Hiszpanii i zredukowania tygodniowego czasu pracy do 37,5h dla osób zatrudnionych w hiszpańskich spółkach kolejowych.

Strajkujący od kilku miesięcy zapowiadali akcje protestacyjne w czasie świąt. Poprzedni ogólnokrajowy strajk przeprowadzili 31 października – tuż przed Dniem Wszystkich Świętych. Protest doprowadził wówczas do odwołania ponad 300 pociągów w niemal wszystkich regionach Hiszpanii, zarówno na trasach podmiejskich, jak i dalekobieżnych.

Strajk na kolei to niejedyny w piątek protest w Hiszpanii. W Katalonii z policją starli się separatyści. Tam manifestacje wywołało, zorganizowane w Barcelonie, posiedzenie hiszpańskiego rządu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ