Zamknij

Fałszowali pieniądze dla włoskiej mafii. 26 osób aresztowanych

Redakcja
09.02.2019 18:59
Fałszowali pieniądze dla włoskiej mafii. 26 osób aresztowanych
fot. Shutterstock

Żandarmeria Hiszpanii (Guardia Civil) rozbiła w Andaluzji na południu kraju gang fałszerzy wyspecjalizowanych w podrabianiu banknotów euro. Siatka przestępcza, której 26 członków zostało do soboty aresztowanych, była powiązana z włoską mafią - camorrą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowały w komunikacie władze żandarmerii w Andaluzji, z której wywodziła się grupa przestępcza, zatrzymania członków gangu miały miejsce na terenie trzech prowincji: Malaga, Almeria i Grenada.

Zobacz także

Wśród licznych zarzutów, jakie postawiono grupie fałszerzy, jest m.in. przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej, fałszowanie pieniędzy, a także rozboje i nielegalne posiadanie broni. Głównym źródłem zysków gangu było podrabianie banknotów euro i wprowadzanie ich do obiegu na terenie państw Unii Europejskiej.

“Podrabiane przez przestępców pieniądze, zazwyczaj o nominałach 50 i 100 euro, były tak dobrze sfałszowane, że ich wygląd nie wzbudzał podejrzeń u handlowców” - poinformowała żandarmeria, która na ślad grupy trafiła w 2018 r.

W trakcie prowadzonych do sobotniego popołudnia zatrzymań funkcjonariuszom żandarmerii udało się zarekwirować 20 tys. euro w gotówce, dużą liczbę fałszywych banknotów, a także pięć sztuk broni palnej.

Zobacz także

Śledczy sprawdzają powiązania rozbitej siatki fałszerzy z inną grupą współpracującą z camorrą, która przerzucała narkotyki z południa Hiszpanii do aglomeracji Rzymu. Do wtorku zarzuty postawiono 14 członkom tego gangu, w tym kilku obcokrajowcom.

Rozbita grupa organizowała regularny transport narkotyków, głównie haszyszu, ukrywając duże jego ilości w przyczepach kempingowych. Przemyt prowadzili członkowie grupy bądź jej współpracownicy, którzy udawali turystów przemieszczających się między Hiszpanią a Włochami.

Zobacz także

Zatrzymanie fałszerzy pieniędzy z Andaluzji to drugi w lutym sukces hiszpańskiego wymiaru ścigania w zwalczaniu takich przestępstw. W czwartek komenda główna policji ujawniła, że na przedmieściach Madrytu natrafiła na największe w historii tego kraju laboratorium fałszowania dokumentów. Dwunastu aresztowanych tam członków gangu zajmowało się fałszowaniem m.in. paszportów i kart stałego pobytu dla nielegalnych migrantów, głównie z Maroka.

RadioZET.pl/PAP/BM