Zamknij

Hiszpania. Planowali zamach ciężarówką, a nie mieli prawa jazdy

Redakcja
07.07.2018 20:49
Hiszpania. Brak prawa jazdy zmienił plany terrorystów
fot. LLUIS GENE/AFP/East News

Islamscy terroryści, którzy w ubiegłym roku przeprowadzili zamachy w Katalonii, planowali kolejny atak przy użyciu ciężarówki - wynika ze śledztwa. Dżihadyści zmienili swoje plany, bo przez brak odpowiedniej kategorii prawa jazdy nie mogli wypożyczyć większego pojazdu.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował w sobotę kataloński dziennik "La Vanguardia", ubiegłoroczny zamach w Katalonii miał zostać przeprowadzony według innego scenariusza. Gazeta ustaliła, że grupa pochodzących z Ripoll dżihadystów o marokańskich korzeniach miała dokonać jednej dużej eksplozji w Barcelonie lub na jej przedmieściach.

Zobacz także

Dzień przed dokonaniem zamachu grupa dżihadystów udała się do miasta Sabadell, aby od lokalnej firmy wypożyczyć samochód ciężarowy. Wynajęcie pojazdu nie powiodło się, gdyż terroryści nie mieli odpowiednich dokumentów.

"Kiedy rankiem 16 sierpnia dżihadyści udali się do siedziby firmy Telefurgo, okazało się, że mając prawo jazdy kategorii B, nie mogą wynająć ciężarówki. Potrzebowali dokumentu kategorii C" - ustalili dziennikarze.

Planowali wybuch w Barcelonie

Inspektorzy potwierdzili, że tego samego dnia po południu terroryści wrócili do spółki transportowej, aby wypożyczyć furgonetkę Fiat Talento. Pojazdem tym 17 sierpnia jeden z dżihadystów staranował przechodniów na barcelońskiej La Rambla.

Zobacz także

Po dziesięciu miesiącach dochodzenia śledczy ustalili, że pierwotny plan zamachowców przewidywał umieszczenie w ciężarówce ponad 200 kg ładunków wybuchowych, tzw. TATP, i obłożenie ich butlami gazowymi dla zintensyfikowania eksplozji.

Zobacz także

Katalonia stała się 17 i 18 sierpnia 2017 roku celem ataków terrorystycznych, w których śmierć poniosło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych. Terroryści zaatakowali w Barcelonie i Cambrils przy użyciu samochodów oraz noży.

RadioZET.pl/PAP/PTD