Zamknij

Piąta fala koronawirusa w Hiszpanii. Zakażają się głównie młodzi

06.07.2021 00:14
Barcelona
fot. SOPA Images/Sipa USA/East News

Koronawirus przybiera na sile w Katalonii. W niewiele ponad tydzień po zniesieniu obowiązku noszenia masek ochronnych na świeżym powietrzu w Hiszpanii nasiliła się pandemia koronawirusa. Media i eksperci medyczni mówią o piątej fali Covid-19.

Czwarta fala koronawirusa grozi Polsce, a w Hiszpanii już mówi się o piątej. Powodem - jak podają media i eksperci - ma być zniesienie obowiązku zasłaniania nosa i ust. W poniedziałkowym komunikacie resort zdrowia Hiszpanii przypomniał, że choć od 26 czerwca nie obowiązuje już nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, to przepis ten dotyczy jedynie sytuacji, w której występuje 1,5-metrowy dystans pomiędzy osobami.

Media: Piąta fala COVID-19 w Katalonii. Zakażają się młodzi

Specjalistyczne portale Redaccion Medica i Infosalus podają, że zdaniem ekspertów medycznych nadejściu piątej fali pandemii sprzyja coraz mniejsza liczba osób w maseczkach w przestrzeni publicznej. Odnotowują, że najrzadziej maski noszą obecnie młodzi Hiszpanie, wśród których zakażenia postępują niezwykle szybko. To właśnie ta grupa wiekowa najczęściej też bierze udział w spotkaniach bez zachowania dystansu społecznego.

Komentatorzy, przypominając niedzielne deklaracje premiera Pedro Sancheza mówiącego w superlatywach o szczepieniach przeciw Covid-19 w Hiszpanii, zaznaczają, że proces ten nie objął dotychczas młodych obywateli, a więc osób najczęściej obecnie zakażających się koronawirusem.

Tymczasem portal 20 Minutos wskazuje, że Katalonia jest jednym z najbardziej doświadczonych pandemią Covid-19 regionów Hiszpanii, a liczba przypadków zakażeń rośnie w tej północno-wschodniej części kraju w sposób zastraszający. "Katalonia doświadcza obecnie piątej fali zakażeń koronawirusem […], których liczba w ciągu ostatnich 15 dni wzrosła aż siedmiokrotnie" - odnotował hiszpański portal.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP