Zamknij

Hiszpania. Ujawniono dane dotyczące dżihadystów, którzy pojechali walczyć do Syrii i Iraku

Redakcja
01.10.2018 20:54
Hiszpania. Ponad 200 dżihadystów z Hiszpanii walczyło w Syrii i Iraku
fot. AFP PHOTO / YOUTUBE / ARBEEN UNIFIED PRESS OFFICE/East News

Dżihadyści zwerbowali do walk na Bliskim Wschodzie łącznie 223 obywateli Hiszpanii. Poinformował o tym w poniedziałek dziennik “El Espanol”, powołując się na źródła w hiszpańskich służbach. W więzieniach na Półwyspie Iberyjskim przebywa obecnie ponad 130 dżihadystów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak ujawniła madrycka gazeta, wśród 223 obywateli Hiszpanii, którzy wyjechali walczyć po stronie dżihadystów w Syrii i Iraku, były 23 kobiety, a także czterech niepełnoletnich.

Z danych hiszpańskich służb wynika, że zarówno tzw. Państwo Islamskie (IS), jak i wywodzący się z al-Kaidy Tahrir al-Sham koncentrują się obecnie na poszukiwaniu młodych muzułmanów i radykalizowaniu ich za pośrednictwem internetu.

Zobacz także

“W ostatnim czasie komunikaty kierowane do werbowanych przez dżihadystów osób uległy zmianie, a radykalni islamiści nie apelują już o wyjazdy na Bliski Wschód. Dziś wzywają swoich nowych bojowników do prowadzenia walki w miejscu zamieszkania” - napisał dziennik.

Stołeczna gazeta, powołując się na dane służb Hiszpanii, wskazuje na "alarmujący w ostatnim czasie” wzrost liczby młodych muzułmanów, którzy ulegli radykalizacji poprzez korzystanie z portali społecznościowych.

Szacuje się, że w ubiegłym roku hiszpański wymiar ścigania zatrzymał 84 wyznawców islamu powiązanych z dżihadyzmem. Ich ujęcie nastąpiło w ramach 51 akcji policyjnych przeprowadzonych na terenie całego kraju.

Według Chemy Gila Garre z hiszpańskiego ośrodka badawczego Międzynarodowe Obserwatorium ds. Bezpieczeństwa (OIS), pomimo porażki samozwańczego Państwa Islamskiego w dalszym ciągu organizacja ta prowadzi na terenie Hiszpanii intensywny werbunek poprzez portale społecznościowe, w szczególności Facebook.

Zobacz także

- W pierwszej kolejności dżihadyści próbują przekonać internautę do poparcia pewnej sprawy. Później następuje bezpośredni kontakt i początek procesu radykalizacji - wyjaśnił ekspert.

26 września tego roku hiszpański sąd (Audiencia Nacional) skazał czterech członków grupy dżihadystycznej za pochwalanie terroryzmu w internecie. Na podstawie werdyktu trzy obywatelki Hiszpanii oraz zaprzyjaźniony z nimi Portugalczyk odsiedzą od czterech do siedmiu lat więzienia.

W hiszpańskich zakładach karnych przebywa obecnie ponad 130 dżihadystów. Z wyjątkiem 2017 roku bieżący rok charakteryzuje się najwyższą w ostatniej dekadzie liczbą osadzonych z powodu radykalizmu islamskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD