Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Hiszpania. Ujawniono dane dotyczące dżihadystów, którzy pojechali walczyć do Syrii i Iraku

01.10.2018 20:54
xxx wiadomosci

Dżihadyści zwerbowali do walk na Bliskim Wschodzie łącznie 223 obywateli Hiszpanii. Poinformował o tym w poniedziałek dziennik “El Espanol”, powołując się na źródła w hiszpańskich służbach. W więzieniach na Półwyspie Iberyjskim przebywa obecnie ponad 130 dżihadystów.

Hiszpania. Ponad 200 dżihadystów z Hiszpanii walczyło w Syrii i Iraku fot. AFP PHOTO / YOUTUBE / ARBEEN UNIFIED PRESS OFFICE/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak ujawniła madrycka gazeta, wśród 223 obywateli Hiszpanii, którzy wyjechali walczyć po stronie dżihadystów w Syrii i Iraku, były 23 kobiety, a także czterech niepełnoletnich.

Z danych hiszpańskich służb wynika, że zarówno tzw. Państwo Islamskie (IS), jak i wywodzący się z al-Kaidy Tahrir al-Sham koncentrują się obecnie na poszukiwaniu młodych muzułmanów i radykalizowaniu ich za pośrednictwem internetu.

“W ostatnim czasie komunikaty kierowane do werbowanych przez dżihadystów osób uległy zmianie, a radykalni islamiści nie apelują już o wyjazdy na Bliski Wschód. Dziś wzywają swoich nowych bojowników do prowadzenia walki w miejscu zamieszkania” - napisał dziennik.

Stołeczna gazeta, powołując się na dane służb Hiszpanii, wskazuje na "alarmujący w ostatnim czasie” wzrost liczby młodych muzułmanów, którzy ulegli radykalizacji poprzez korzystanie z portali społecznościowych.

Szacuje się, że w ubiegłym roku hiszpański wymiar ścigania zatrzymał 84 wyznawców islamu powiązanych z dżihadyzmem. Ich ujęcie nastąpiło w ramach 51 akcji policyjnych przeprowadzonych na terenie całego kraju.

Według Chemy Gila Garre z hiszpańskiego ośrodka badawczego Międzynarodowe Obserwatorium ds. Bezpieczeństwa (OIS), pomimo porażki samozwańczego Państwa Islamskiego w dalszym ciągu organizacja ta prowadzi na terenie Hiszpanii intensywny werbunek poprzez portale społecznościowe, w szczególności Facebook.

- W pierwszej kolejności dżihadyści próbują przekonać internautę do poparcia pewnej sprawy. Później następuje bezpośredni kontakt i początek procesu radykalizacji - wyjaśnił ekspert.

26 września tego roku hiszpański sąd (Audiencia Nacional) skazał czterech członków grupy dżihadystycznej za pochwalanie terroryzmu w internecie. Na podstawie werdyktu trzy obywatelki Hiszpanii oraz zaprzyjaźniony z nimi Portugalczyk odsiedzą od czterech do siedmiu lat więzienia.

W hiszpańskich zakładach karnych przebywa obecnie ponad 130 dżihadystów. Z wyjątkiem 2017 roku bieżący rok charakteryzuje się najwyższą w ostatniej dekadzie liczbą osadzonych z powodu radykalizmu islamskiego.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń