Zamknij

Zagrożenie pożarowe w Hiszpanii. Wśród ewakuowanych polscy turyści

Redakcja
25.06.2017 12:19
Zagrożenie pożarowe w Hiszpanii. Wśród ewakuowanych polscy turyści
fot. Twitter

Ponad 700 osób ewakuowano z domów, kempingów i hoteli w pobliżu miasta Moguer na południu Hiszpanii z powodu zagrożenia związanego z pożarem pobliskiego lasu. Ogień zagraża słynnemu parkowi narodowemu. Wśród ewakuowanych znalazła się grupa 57 turystów z Polski, którzy wypoczywali w regionie Costa dela Luz.

Ogień pojawił się w okolicach Moguer, obok Huelvy, w sobotę wieczorem. Pożar jest traktowany przez służby ratunkowe jako maksymalne zagrożenie.

Około 750 osób trafiło do specjalnych ośrodków ewakuacyjnych, ale w niedzielę niektórym mieszkańcom pozwolono wrócić do domów. Do godz. 11 w niedzielę do walki z żywiołem wysłano 11 samolotów, 10 śmigłowców i kilkanaście pojazdów straży pożarnej. Ugaszenie pożaru utrudniają wysokie temperatury i silny wiatr.

Ogień wdarł się już na obrzeża Parku Narodowego Donana, jednego z najważniejszych rezerwatów w kraju, w którym występuje zagrożony wyginięciem ryś iberyjski. W związku z falą upałów prowincja Huelva, tak jak większość Hiszpanii, jest zagrożona pożarami. W sąsiedniej Portugalii w ub. tygodniu w wyniku pożaru lasu zmarły 64 osoby.

Sytuacja turystów z Polski

Reporter Radia ZET w rozmowie z biurem podróży Rainbow Tours i MSZ ustalił, że prawdopodobnie po godzinie 13:00 obywatele naszego kraju powrócą do hotelu. Teraz czekają na zgodę na to lokalnych władz. Większość z Polaków znajduje się w hali kompleksu sportowego oddalonego o kilka kilometrów od hotelu. Kilkunastu zdecydowało się na zwiedzanie okolicy, ale wszyscy są w stałym kontakcie z rezydentem i biurem podróży. W czasie ewakuacji zabrali tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystko wskazuje jednak na to, że sytuacja związana z pożarem lasów powoli się stabilizuje i będą mogli wrócić do hotelu. 

RadioZET.pl/PAP/tom/DG