Zamknij

Kryzys polityczny w Hiszpanii. Premier ogłosił przedterminowe wybory

Redakcja
15.02.2019 12:16
Hiszpania. Premier Pedro Sanchez ogłosił przedterminowe wybory. Katalonia
fot. PAP/EPA/CHEMA MOYA

Hiszpanie za ponad dwa miesiące ponownie wybiorą parlament. Przedterminowe wybory ogłosił premier tego kraju Pedro Sanchez. Głosowanie zaplanowano na 28 kwietnia. Powodem jest odrzucenie przez niższą izbę parlamentu – Kongres Deputowanych – rządowego projektu budżetu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

– Wybierając pomiędzy nierobieniem niczego i dalszym trwaniem bez budżetu a udzieleniem głosu Hiszpanom, wybieram to drugie. Hiszpania musi dalej iść naprzód z tolerancją, szacunkiem, umiarkowaniem i zdrowym rozsądkiem – oświadczył Sanchez po posiedzeniu rządu, w wystąpieniu transmitowanym w telewizji.

– Zaproponowałem rozwiązanie parlamentu i rozpisanie wyborów na 28 kwietnia – powiedział premier.

Zobacz także

Decyzja o rozpisaniu przedterminowych wyborów zapadła po odrzuceniu w środę rządowego projektu tegorocznego budżetu przez izbę niższą hiszpańskiego parlamentu.

Agencja AFP przypomina, że kwietniowe wybory generalne będą już trzecimi, które od 2015 roku odbyły się w Hiszpanii. Właśnie wtedy zakończył się trwający ponad trzy dekady proces wymiany władzy pomiędzy socjalistami z (PSOE) a konserwatywną Partią Ludową (PP) i do parlamentu weszli populiści z Podemos oraz liberałowie z Partii Obywatelskiej. 

Od 3,5 roku hiszpańska scena polityczna jest niestabilna, czego potwierdzeniem było przedterminowe wybory w 2016 roku. Do tego dochodzi również nadal nierozwiązany kryzys wokół Katalonii.

Kilka dni temu przed hiszpańskim Sądem Najwyższym rozpoczął się proces liderów ruchu separatystycznego, który w październiku 2017 roku przeprowadził nieudane referendum o oderwanie regionu od reszty kraju. Proces budzi w Hiszpanii skrajne emocje.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD