Zamknij

Ponad 1200 osób w dwa dni. Hiszpania głównym celem imigrantów

Redakcja
28.07.2018 20:22
Hiszpania. Rekordowa liczba imigrantów
fot. El Pais/YouTube

Ponad 1200 nielegalnych migrantów przybyło morzem do południowej Hiszpanii z Maroka od piątku do soboty rano. Na jednej z plaż w Andaluzji ponton wypełniony imigrantami zaskoczyła plażowiczów. Nagranie pokazujące to zdarzenia opublikował dziennik "El Pais".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowała hiszpańska straż wybrzeża, w piątek dopłynęło do południowej Hiszpanii łącznie 1000 nielegalnych migrantów z Afryki. Pokonali oni Cieśninę Gibraltarską na około 50 łodziach.

Zobacz także

Moment przypłynięcia jednej z nich turyści uwiecznili na nagraniu. "El Pais" opublikowało krótki film przesłany przez czytelników. Pokazuje moment, jak grupa 50 uchodźców ucieka z pontonu, gdy tylko przybija do brzegów plaży przylądka Punta Camarinal.

Do zdarzenia doszło o godz. 13 w piątek 27 lipca. Zdaniem turystów na pokładzie łodzi była trójka dzieci oraz kobieta w ciąży. 

Nad ranem w sobotę służby poinformowały o przybyciu kolejnych grup migrantów, w sumie ponad 200 osób.

Większość migrantów jest kierowana przez straż wybrzeża do Malagi, Almerii, Algeciras, Tarify, a także Jerez i Kadyksu. W kilku z tych miast do dyspozycji przybyszów oddano sale gimnastyczne.

Hiszpańskie media donoszą, że wraz z nasilonym w ostatnich tygodniach napływem migrantów samorządy południowej Hiszpanii kierują do rządu w Madrycie liczne apele o wsparcie finansowe i dodatkowy personel do przyjmowania Afrykańczyków.

Zobacz także

W piątek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała, że między 1 stycznia a 25 lipca tego roku na teren Hiszpanii dostało się przez Morze Śródziemne prawie 21 tys. migrantów z Afryki. Przypływali oni głównie z wybrzeży Maroka.

Jak szacuje IOM, do Hiszpanii przybyło w tym roku wodą 38 proc. wszystkich nielegalnych migrantów próbujących dostać się na terytorium państw UE przez Morze Śródziemne. Przed rokiem odsetek ten wynosił zaledwie 11 proc.

IOM poinformowała, że Hiszpania jest obecnie głównym kierunkiem napływu migrantów z Afryki do Europy. Według statystyk MSW w Madrycie wśród docierających morzem nielegalnych przybyszów najliczniejsi są obywatele Maroka i Algierii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/El Pais/PTD