Zamknij

Polka zdradza jak wyglądała ewakuacja z pożaru: Ogień zbliżał się do hotelu

Redakcja
25.06.2017 19:22
Polka zdradza jak wyglądała ewakuacja z pożaru: Ogień zbliżał się do hotelu
fot. Twitter

Ponad 60 polskich turystów ewakuowanych po pożarach lasów w okolicach hiszpańskiej miejscowości Mazagon najbliższą noc spędzi w innych hotelach. Chociaż pożar został już opanowany, część z nich mogła wrócić do hotelu tylko po to, żeby zabrać niezbędne rzeczy. Jedna z uratowanych Polek opisała na antenie TVN24, jak wyglądały dramatyczne chwile ataku żywiołu.

Ponad 700 osób ewakuowano z domów, kempingów i hoteli w pobliżu miasta Moguer na południu Hiszpanii z powodu zagrożenia związanego z pożarem pobliskiego lasu. Ogień pojawił się w okolicach Moguer, obok Huelvy, w sobotę wieczorem. Pożar jest traktowany przez służby ratunkowe jako maksymalne zagrożenie.

Zobacz także

W najbliższych godzinach będzie trwać dogaszanie pożaru. Nad okolicą unosi się jeszcze dym, dlatego miejscowe władze w porozumieniu z biurami podróży zdecydowały, że turystom zapewnią noclegi w bezpiecznych miejscach.

MSZ poinformowało, że wśród ewakuowanych było 61 Polaków. Jedna z turystek opowiedziała w rozmowie z TVN24, jak wyglądały dramatyczne chwile.

- Około godziny 19 poszliśmy na spacer z siostrą i dziećmi. Zauważyliśmy duży dym, widać było, że coś się pali, ale jeszcze bardzo daleko. Zaniepokojeni wróciliśmy do hotelu. Dym zaczął wdzierać się do pomieszczeń, a ogień się zbliżał do hotelu. Na basenach był widoczny popiół. Ludzie najpierw uciekli na plażę, ale to było bez sensu. Każdy uciekał, gdzie mógł albo odjeżdżał. Nawet bez bagaży - relacjonowała. 

Większości polskich turystów jutro popołudniu wraca do Polski. Ci, którzy wykupili dwutygodniowe wakacje będą mogli wrócić do hotelu i dalej wypoczywać. Dołączy do nich kolejna grupa urlopowiczów z Polski. Hiszpańscy strażacy zapewniają, że hotel, w którym znajdowali się Polacy nie jest zagrożony.

Nie wiadomo co było przyczyną groźnego pożaru. Straż nie wyklucza umyślnego podpalenia. Ogień mógł też powstać samoistnie. W Hiszpanii panują 40-to stopniowe upały. W lasach panuje susza. 

RadioZET.pl/TVN24/tom/DG