Zamknij

Uzależniony od gier 15-latek trafił do szpitala. Pierwszy taki przypadek na świecie

18.09.2021 19:31
15-latek trafił do szpitala z uzależnieniem od gier
fot. Steve Meddle/REX/Shutterstock/EAST NEWS, zdj. ilustracyjne

15-latek z Hiszpanii trafił do szpitala w Castellon ze względu na silne uzależnienie do gry komputerowej. To pierwszy na świecie odnotowany przypadek tak silnego uzależnienia od gier, że wymagana była hospitalizacja - poinformowała agencja EFE.

Uzależnienie od gier komputerowych doprowadziło 15-latka do takiego stanu, że konieczny okazał się wypis do szpitala. Według psychiatry Matiasa Reala, odpowiedzialnego za realizację programu dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, chłopiec grał w grę "Fortnite" przez 20 godzin dziennie i wykazywał zachowania podobne do uzależnienia do alkoholu i narkotyków.

- Wszystko obracało się wokół wyzwań gry, tego, co jest na ekranie, co dalej trzeba zrobić, ta gra całkowicie zdominowała jego życie – powiedział. 15-latek zamknął się na dobre w swoim wirtualnym świecie. Całkowicie odizolował się od otoczenia, przestał chodzić do szkoły, chociaż wcześniej był bardzo dobrym uczniem, odrzucał wszelkie interakcje społeczne. Był ciągle rozdrażniony, zaniedbywał higienę osobistą i nie odżywiał się regularnie.

15-latek był tak uzależniony od gier, że trafił do szpitala

Jak w przypadku każdego nałogu, wykazywał narastające trudności w kontrolowaniu związanych z nim zachowań. W końcu rodzina zdecydowała się poszukać pomocy u lekarzy. Kiedy terapia psychologiczna w celu ograniczenia godzin grania nie dała rezultatu, lekarz zdecydował o całkowitym wykluczeniu gry z życia chłopca, "jak od alkoholika oddala się butelkę".

Konieczna okazała się hospitalizacja. Jak podkreślił psychiatra, do tej pory nie było opublikowanego w literaturze naukowej przypadku takiego uzależnienia, które wymagałoby hospitalizacji w celu "detoksykacji od ekranu komputerowego". Doktor Matias Real ujawnił prawdziwą przyczynę leżącą u podłoża uzależnienia u chłopca - była nią śmierć matki po dwóch latach walki z rakiem. Gra komputerowa pozwalała dziecku na oddalenie się od traumatycznych przeżyć, na znieczulenie emocjonalne, na polepszenie samopoczucia.

Lekarz zaapelował do rodziców, aby ograniczali czas przebywania przed komputerem swoich pociech, a nawet wykluczyli z jego użytkowania najmłodszych. Światowa Organizacja Zdrowia uznała w 2019 r. uzależnienie od gier komputerowych za zaburzenie psychiczne.

RadioZET.pl/PAP - Grażyna Opińska

C