Zamknij

Wąglik wykryty wśród ludzi i zwierząt. W Hiszpanii wydano alert epidemiczny

PAP
06.09.2021 21:28
Wąglik
fot. EAST NEWS/AFP PHOTO (ilustracyjne)

Służby sanitarne na zachodzie Hiszpanii wydały alert epidemiologiczny w związku z prawdopodobnym pojawieniem się zakażenia wąglikiem. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Wąglik pojawił się we wspólnocie autonomicznej Estremadury na zachodzie Hiszpanii. Alert epidemiczny został ogłoszony w piątek - potwierdziły w poniedziałek hiszpańskie media.

Według powołującej się na źródła w rządzie Estremadury rozgłośni Cope dotychczas doszło do “licznych i prawdopodobnych zakażeń wąglikiem”. Wystąpiły one zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

Wąglik w Hiszpanii. Zakażenia nie tylko wśród zwierząt

Departament rolnictwa regionalnego rządu Estremadury podał madryckiej rozgłośni, że skierowano już do badania próbki pochodzące od dwóch zainfekowanych zwierząt. - Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z zakażeniami wąglikiem - podało w poniedziałek radio Cope.

Hiszpańska rozgłośnia ustaliła, że pod koniec sierpnia w prowincji Badajoz, położonej na terenie Estremadury, potwierdzono zakażenie wąglikiem u konia. Zwierzę miało wcześniej silne objawy tej choroby.

Wąglik, który wywołuje Gram-dodatnia bakteria nazywana laseczką wąglika, wcześniej pojawiał się w Hiszpanii w latach 90. ubiegłego stulecia. Według służb sanitarnych tego kraju najczęstsze przypadki infekcji dotyczyły bydła, koni oraz kóz.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Zatyka