Zamknij

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Ewakuacja kilku tysięcy osób

20.09.2021 06:39

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich. Około 5 tysięcy osób, w tym 500 turystów, ewakuowano do tej pory z gmin zagrożonych. Władze nie wykluczają, że konieczna będzie ewakuacja do 10 tysięcy ludzi.

wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich
fot. PAP

Wybuch wulkanu na wyspie La Palma. W niedzielę późnym wieczorem na Wyspy Kanaryjskie przybył premier Pedro Sanchez. Szef hiszpańskiego rządu odwołał wyjazd do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, aby z bliska śledzić rozwój sytuacji na wyspie La Palma.

Wulkan wybuchł w niedzielę 19 września o godz. 15.20 czasu kanaryjskiego w niezamieszkanej strefie leśnej, jednak pięć pobliskich gmin znajduje się w stanie pogotowia. Jeszcze przed wybuchem prewencyjnie ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich. Ewakuowano tysiące osób

Źródła rządu regionalnego poinformowały, że do tej pory nikt nie został ranny, chociaż wydostająca się z wulkanu magma przelała się przez jedną z dróg i zbliżyła do kilku miejscowości. Wiele domów w tej okolicy uległo zniszczeniu.

Według ekspertów Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan), wybuch w strefie Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, co oznacza, że na skutek akumulacji i presji magmy podpowierzchniowej w ziemi otworzyły się szczeliny. Obecnie stwierdzono co najmniej siedem takich szczelin, przez które wydobywają się lawa i rozżarzone kamienie.

Lokalny rząd zwrócił się do ludności o nieopuszczanie domów w celu uniknięcia urazów dróg oddechowych i oczu, a nawet otwartych ran od spadającego popiołu.

Cumbre Vieja na La Palma to jeden z najbardziej aktywnych kompleksów wulkanicznych na Wyspach Kanaryjskich.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter