Zamknij

Hiszpania. Wprowadzono zakaz wyłączania prądu dlużnikom mieszkającym z dziećmi

Redakcja
08.10.2018 19:45
Hiszpania. Zakaz wyłączania prądu dłużnikom mieszkającym z dziećmi
fot. Sunny studio/Shutterstock

Rząd Hiszpanii wprowadził zakaz wyłączania dostaw prądu i gazu zadłużonym gospodarstwom domowym, w których mieszkają dzieci w wieku do 16 lat. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od stycznia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Odcięcie dłużnikowi dopływu prądu lub gazu będzie niemożliwe także w przypadku domów zamieszkanych przez osobę ze stopniem niepełnosprawności sięgającym 33 proc. lub wyższym.

Rząd utrzymał też tzw. socjalny bon energetyczny, pozwalający na uiszczanie opłat za prąd niższych o 25-40 proc.w stosunku do faktycznej wartości rachunku.

Zobacz także

Został on wprowadzony w 2014 roku przez poprzedni rząd konserwatysty Mariano Rajoya dla gospodarstw, w których żyją emeryci i renciści o zarobkach na poziomie wynagrodzenia minimalnego oraz rodziny wielodzietne z co najmniej trojgiem dzieci.

Wartość obniżki uzależniona jest w Hiszpanii od liczby członków rodziny, a szczególnie dzieci, w gospodarstwie domowym, oraz liczby osób w wieku emerytalnym.

Warunkiem otrzymania socjalnego bonu energetycznego na przyszły rok jest złożenie wniosku w ministerstwie ds. ekologii najpóźniej do 31 grudnia tego roku.

Zobacz także

Dekret socjalistycznego rządu Pedro Sancheza wprowadza też do hiszpańskiego prawa tzw. socjalny bon ciepłowniczy, który będzie upoważniał do zniżek za zużycie energii w okresie zimowym. Jego wartość uzależniona będzie od lokalizacji geograficznej odbiorcy energii.

Z nowego bonu będą mogły korzystać gospodarstwa domowe, które już posiadają prawo do obniżek na podstawie socjalnego bonu energetycznego. Obecnie korzysta z niego około 1,4 mln hiszpańskich gospodarstw domowych.

Dekret zatwierdzony przez rząd Sancheza znosi też na pół roku obowiązujący w Hiszpanii od 2012 roku 7-procentowy podatek od stosowania przez gospodarstwo domowe paneli słonecznych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD