Zamknij

Hiszpańskie media chwalą Polskę. Dane GUS zrobiły wrażenie

Redakcja
24.05.2018 17:39

Dane polskiego GUS zostały skomentowane w borykającej się z problemami demograficznymi Hiszpanii. Z danych wynika, że w Polsce w 2017 r. urodziło się o 20 tys. dzieci więcej niż rok wcześniej.

Demorafia
fot. Shutterstock

Hiszpański dziennik „ABC” w rządzącej partii upatruje główny powód pozytywnych zmian w Polsce. – Już w 2016 r., czyli w kilka miesięcy po dojściu PiS do władzy, w Polsce urodziło się 380 tys. dzieci, czyli o 13 tys. więcej niż w poprzednim roku – czytamy.

Demografia w 2017

Przyznawana niezależnie od wysokości zarobków pomoc w ramach programu 500+ może być – zdaniem barcelońskiej "La Vanguardia" – ważna w utrzymaniu dobrobytu rodzin, szczególnie na obszarach wiejskich i w małych miastach, gdzie poziom gospodarczy jest niższy.

Niepokojące dane

Z danych GUS wynika, że liczba urodzonych w 2017 r. dzieci była w Polsce najwyższa w ciągu ostatnich siedmiu lat. Hiszpański „ABC” zwraca uwagę jednak, że wciąż jest to niski wskaźnik urodzin, bowiem na jedną kobietę w wieku rozrodczym przypada średnio 1,4 dziecka. Unijna średnia to 1,3 dziecka.

Niż demograficzny w Hiszpanii

Prawdziwie złe rokowania dotyczą jednak Hiszpanii. Według przewidywań rządu w 2050 r. w blisko 47-milionowej obecnie Hiszpanii będzie żyło o 5,4 mln mniej osób, a liczba urodzeń wyniesie poniżej 300 tys. dzieci rocznie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz