Zamknij

Holenderska kolej rozlicza się za Holokaust. Wypłaci odszkodowania

26.06.2019 19:48
Holenderska kolej rozlicza się za Holokaust. Wypłaci odszkodowania
fot. EAST NEWS

Holenderskie koleje państwowe wypłacą odszkodowania potomkom tamtejszych Żydów. Odszkodowania trafią za niechlubną pomoc kolei w wywózkach do nazistowskich obozów koncentracyjnych. "Czarna karta w historii przedsiębiorstwa" - oświadczają dziś kolejarze.

Holenderska kolei rozlicza się za Holokaust. Tamtejsze koleje państwowe (NS) oświadczyły dziś, że zaoferują odszkodowania rodzinom ofiar Holokaustu oraz wszystkim, którzy przeżyli koszmar obozów zagłady.

Państwo wypłaci pieniądze holenderskim Żydom, Romom i Sinti – mniejszościom etnicznym, które szczególnie ucierpiały w latach wojennej zawieruchy. Decyzja o odszkodowaniach została podjęta w Utrechcie. Wedle szacunków obejmie ok. 6 tysięcy osób. Ofiary i potomkowie więźniów obozów zagłady mogą liczyć na odszkodowanie rzędu 5-15 tysięcy euro. Wypłaty rozpoczną się w sierpniu – państwo zabezpieczyło w budżecie ten nadzwyczajny wydatek.

Zobacz także

W trakcie drugiej wojny światowej deportowano ok. 100 tys. holenderskich mniejszości, głównie Żydów. Wielu z nich trafiło do położonego w okupowanej Polsce obozu zagłady Sobibór.

Holenderskie koleje oświadczyły, że pomoc w transporcie Żydów do nazistowskich obozów to „czarna karta w historii tego przedsiębiorstwa”.

W 2005 roku holenderskie koleje przeprosiły za niechlubne transporty. Przed rokiem powołały komisję, która przygotowała zasady wypłaty odszkodowań.

RadioZET.pl/PAP