Zamknij

"Powrót obostrzeń nieunikniony". Holandia wprowadza od soboty "łagodną blokadę"

Bartłomiej Chudy
12.11.2021 21:49

Od najbliższej soboty (13 listopada) przez co najmniej trzy tygodnie w Holandii będzie obowiązywała "łagodna blokada" -  poinformował o rozszerzeniu obostrzeń w piątek na konferencji prasowej premier tego państwa Mark Rutte.

Holandia wraca do obostrzeń od soboty 13 listopada
fot. Paulo Amorim/Sipa USA/East News, Amsterdam, wiosna 2021 r.

Holandia wprowadza obostrzenia w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Premier Rutte uzasadniał blokadę faktem, że w kraju zanotowano najwyższą liczbę zachorowań na COVID-19 od początku pandemii.

- Nieunikniony jest powrót do obostrzeń, które znamy z wcześniejszych etapów pandemii – powiedział Rutte, informując, że od najbliższej soboty restauracje i gastronomia mogą funkcjonować od godz. 6 do 20.

Holandia wprowadza obostrzenia. "Powrót jest nieunikniony"

Zgodnie z restrykcjami sklepy będą zamknięte o godzinie 18. Ten rygor nie dotyczy jednak sklepów spożywczych oraz aptek. Imprezy sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Najbliższy mecz Holandia-Norwegia odbędzie się więc w Rotterdamie przy pustych trybunach. Celem obostrzeń jest częściowe ograniczenie kontaktów społecznych.

Gabinet rekomenduje, aby w domach nie przyjmować więcej niż czterech gości i praktykować pracę zdalną. - Pracuj w domu, chyba że nie ma innej możliwości – przekonywał szef rządu. Obostrzenia będą obowiązywały przez trzy tygodnie. – W piątek 3 grudnia poinformujemy o dalszych decyzjach – powiedział Rutte. W czwartek 11 listopada odnotowano w Holandii 16 287 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

RadioZET.pl/PAP - Andrzej Pawluszek